balkanlar turu
Yurtdışı

Balkanlar Turu

Etstur ile Otobüslü Büyük Balkanlar Turu

17 – 25 Ağustos 2018

https://www.etstur.com/Tur-Arama-Sonuclari/Balkan-Ve-Yunanistan-Turlari

Bu sene bayram tatili 10 günlük olunca hepimiz kendimizi kaybettik ? Tarihler belirli olunca önceden plan yapmak da kolaylaşıyor tabii ki, biz de nisan ayında karar verip Balkanlar Turu satın aldık. Nisan ayında kur bu kadar yüksek olmadığından nispeten daha uyguna geldi ancak yine de orada harcayacağımız parayı da düşünmek zorundaydık. Bu yüzden yanımızda bozulmayacak yiyecekler de götürdük ve ara öğünlerimizi bu şekilde yaptık, çok ideal olmasa da tasarruflu olmak zorundayız… Bu sayede mümkün olduğunca az para harcamış olduk. Bir diğer nokta da alışveriş yapmamak: magnet, kartpostal, hediyelik derken ipin ucu bazen kaçıyor. Bunları almak yerine sonraki tatiliniz için para biriktirdiğinizi düşünün belki biraz motivasyon olur 🙂

Neyse konu çok dağılmadan devam edeyim. Geçen seneki Karadeniz turumuzda olduğu gibi kısa sürede çok yer görmek istiyorsanız turlar daha ideal oluyor çünkü nereye ne kadar süre ayırarak gezilmesi gerektiği konusunda çok daha tecrübeli bir şekilde program yapıyorlar. Size de arkanıza yaslanıp manzaranın tadını çıkarması kalıyor.

Etstur’un internet sitesinden aldığım Balkanlar Turu programı şu şekilde:

Örnek olması açısından kaldığımız otelleri ben ekstra olarak ekledim.

Balkanlar Turu Programı

1.Gün

İstanbul

Balkanlar turu akşam Ets Tur özel otobüsleri ile ;ilk kalkış noktamız saat 23:30’da Merdivenköy Yeni Salı Pazarı olup turunuzun,ikinci kalkış noktamız saat 00:30’da Şişli Evlendirme Dairesinden ve son kalkış noktamız saat 01:30’te Merter Metro İstasyonu Otoparkından hareketle başlayacaktır.(Buluşma ve kalkış saatlerimiz değişiklik gösterebilir.)

2.Gün

Kavala, Selanik

İstanbul üzerinden İpsala sınır kapısına doğru yola çıkıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin kontrolü sonrasında Yunanistan’a geçerek, Batı Trakya üzerinden Kavala’ya hareket ediyoruz. Kavala panoramik şehir turumuzun ardından Selanik’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi ve Osmanlı ve Bizans eserlerini, Yunanistan’ın en büyük kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi’ni gördükten sonra ATATÜRK’ün evini ziyaret ediyoruz. Gezimiz sonrası dileyen misafirlerimiz ekstra Taverna Gezisi‘ne katılabilirler. Geceleme Selanik’teki otelde. (İstanbul- Selanik yaklaşık 596 km dir.)

Ekstra gezi: Selanik ve Taverna Gezisi (Balkanlar) | Yetişkin 45 Euro / Çocuk 45 Euro

Geleneksel bir Yunan tavernasında Sirtaki ve Zeybek dansları eşliğinde Yunan yemeklerini tadacak ve güzel bir Buzuki gecesi yaşayacağız. (Belirlenen fiyat limitli menü için geçerlidir.)(30.12 tarihinde gerçekleşecek Kısa Yunanistan turumuz için ekstra tur ücreti 80 Eurodur)

Otel: Holiday Inn, Selanik

3.Gün

Selanik, Manastır, Resne, Ohrid

Sabah kahvaltımızın ardından Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) hareket ediyoruz. Varışımızın ardından Makedonca’da da Manastır anlamına gelen `Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Serbest zamanın ardından Manastır sonrasındaki ilk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evinin şehrinden otobüs ile geçilerek Ohrid’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardında şehir turumuzda Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan 9. Yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anitı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Gezimizin ardından otelimize transfer ve geceleme Ohrid’deki otelimizde. (Selanik – Ohrid arası yaklaşık 288 km)

Otel: Hotel Metropol, Ohrid

4.Gün

Ohrid, Tiran, İskodra, Sv Stefan, Podgorica

Sabah, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından ekstra olarak sunulan St Naum Turu‘na katılabilirsiniz. Ardından özel aracımız ile Arnavutluk’a geçiyoruz. Yol üzerinde Elbasan şehirlerin panoramik olarak gördükten sonra, Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli, Enver Hoca’nın eski anıt mezarı ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra Lezhe ve İşkodra üzerinden 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a geçiyoruz. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici kasabalar olan Bar ve Petrovac üzerinden geçerek Karadağ’ın sembolü haline gelen ünlülerin oteli Sv.Stefan’da fotoğraf molası. Gezimizin ardından Podgorica’ya hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde. ( Ohrid – Podgorica arası yaklaşık 294 km)

Ekstra gezi: St Naum Turu | Yetişkin 30 Euro / Çocuk 30 Euro

St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Makamını ziyaret ediyoruz. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir.

Otel: Hotel BW Premier, Podgorica

5.Gün

Podgorica, Budva, Kotor, Dubrovnik, Trebinje

Oteldeki kahvaltı sonrası son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekânlarından birisi hâline gelen Budva panoramik turumuza başlıyoruz. Yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi geziyoruz. Avrupa jet sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezi’nin eşsiz manzarası ardından Kotor’a varıyor, burada eski şehir gezimizi yapıyoruz. Eski şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve Tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerler arasında. Turumuzun sonrasında Adriyatik’in incisi Dubrovnik’e hareket ediyoruz. Varışımız ile Dubrovnik Şehir Turu’nda eski şehir meydanı, kuleler, muhteşem surlar, Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları ve diğer önemli yapılar görülecek yerler arasında. Yoğun geçen gün otelde noktalanıyor. Geceleme otelimizde. ( Podgorica – Trebinje arası 188 km)

Otel: Hotel Central Park, Trebinje

6.Gün

Trebinje, Mostar, Saraybosna

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılarak Mostar’a doğru yolumuza devam ediyoruz. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Koski Mehmet Paşa Cami, eski şehir merkezi ile birlikte Eski Hamam ,Eğri köprü, Tabaşica Cami’de görülecek yerler arasındadır ardından çarşıyı da gezdikten sonra Mostar’da bir süre serbest zamanımız oluyor. Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Dünyaca ünlü merkezi Başçarşı olacak ve turumuza sembol olan Sebil ile devam ediyoruz. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2. Dünya savaşı sembollerinden sönmeyen ateş anıtı, camiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri keşif duraklarımız. Geceleme Saraybosna’daki otelimizde.( Trebinje – Saraybosna arası yaklaşık 203 km)

Otel: Hotel Hollywood, Saraybosna

7.Gün

Saraybosna, Belgrad

Sabah kahvaltının ardından özel otobüsümüz ile Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. Eski Yugoslavya ve şuanda Sırbistan’ın başkentliğini yapmakta olan Belgrad’ta panoramik olarak Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri müze, Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkânlarıyla ünlü Knez Mihalijova sokağı, St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı görülecek yerlerdendir. Geceleme Belgrad’daki otelimizde. ( Saraybosna – Belgrad yaklaşık 292 km)

Otel: Hotel Prag, Belgrad

8.Gün

Belgrad, Üsküp

Sabah kahvaltımızın ardından Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından turumuza panoramik olarak Üsküp Kalesiyle başlıyoruz. Devamında tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han ve devamında 16.yy’dan kalma 2.Sultan Murat tarafından başlatılan, Fatih Sultan Mehmet tarafından bitirilmiş olan Vardar nehri üzerine kurulu olan Taş Köprü ile başlıyoruz. Devamında Üsküp Meydanı, Yunanistan ile diplomatik sorun olan devasa Büyük İskender heykeli, Kral Samuel heykeli, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Gezimiz sonrası dileyen misafirlerimiz ekstra Rumeli Balkan Gecesi Turu‘na katılabilirler. Geceleme Üsküp’teki otelimizde. ( Belgrad – Üsküp arası yaklaşık 435 Km)

Ekstra gezi: Rumeli Balkan Gecesi | Yetişkin 40 Euro / Çocuk 40 Euro

Üsküp’te bir Rumeli Gecesi! Yerel bir restoranda Rumeli müziği eşliğinde yöresel bir ziyafet.

Otel: Hotel TCC Grand Plaza, Üsküp

9.Gün

Üsküp, Sofya, İstanbul

Sabah kahvaltımızın ardından Bulgaristan’ın tarihi başkenti Sofya, Doğu Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olarak hem kültürel hem de ticari anlamda büyük bir potansiyeli barındırıyor. 2500 yıllık bu güzel şehir, yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı idaresi altında kalmıştır. Bu süre içerisinde pek çok eserin kazandırıldığı kent, tarihin daha erken dönemlerine ait pek çok zenginliğe de sahip çıkıyor. St. Nedelya kilisesi, Rotonda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından İstanbul varışımızın ardından Balkanlar turu sona eriyor ( Üsküp – İstanbul arası yaklaşık 804 km)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir