Bükreş Eski Şehir
Yurtdışı

Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş Gezi Rehberi

Mart ayı başında bir haftalığına Bükreş’e gittik ve Bükreş’te nereler gezilir, nerede fotoğraf çekilir, ne yenir altını üstüne getirdik ve Bükreş gezi rehberi hazırladık. Aslında bu kadar uzun süre gitmemizin sebebi arkadaşımızın evinde kalacak olmamızdı, yoksa 2-3 günde tamamını gezebileceğiniz bir şehir. Eğer Transilvanya turu düşünüyorsanız Bükreş’e 2 gün ayırıp, çevresindeki rengarenk şehirleri ve görkemli kaleleri de gezebilirsiniz. Öncelikle temel bilgilerden başlayalım.

Bükreş gezi yazısına geçmeden önce Bükreş Yeme & İçme Rehberi bu linkte ve Bükreş Çevresinde Gezilecek yerler de burada.

Bükreş ile İlgili Genel Bilgiler

 • Bükreş (Romanya) vize istiyor mu?

Evet, istiyor. Schengen vizesi ile Romanya’ya girebiliyorsunuz. Vizeniz yoksa Romanya vizesi ya da Schengen vizesi alabilirsiniz, ancak Romanya vizesi aldığınız durumda başka bir Schengen ülkesine giremiyorsunuz. Dolayısıyla çok mantıklı bir seçenek değil. Benim tavsiyem Schengen vizesi almanız. Ayrıca ülkeye girerken uçak biletlerinizi ve kalacağınız yerin adresini yanınızda bulundurun.

 • Romanya para birimi

Romanya’da para birimi olarak Rumen Lei (RON) kullanılıyor. Paranızı mümkün olduğunca havalimanında çevirmeyin, sadece şehre ulaşacak miktarda çevirip daha sonra şehir merkezinde çevirebilirsiniz. Biz yanımıza Euro almıştık ancak şehir içindeki döviz bürolarında TL de çevirebiliyorsunuz. Şehir merkezinde Dristor Kebap’ta hem kur uygun hem de Türkçe konuşuluyor. Kebapçı ve döviz bürosunun mantığını ben de anlamamış olsam da 🙂 Bunun dışında Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde Lei çeviren bir döviz bürosuna da tesadüfen rastlamıştım.

 • Bükreş’e ulaşım

Bükreş’e gitmek için 3 yol var. Birincisi tabii ki uçak, ikincisi araba, üçüncüsü ise tren. Yaklaşık 9 saatlik bir araba yolculuğu ile Bükreş’e gidebilirsiniz, böylece Bükreş çevresinde gezmek isterseniz de araç kiralamak zorunda kalmazsınız. Bireysel araçla yurtdışına hiç çıkmadığım için prosedürü bilmiyorum ancak bence güzel bir roadtrip olur. Üçüncü seçenek olarak ise İstanbul’dan trenle Bükreş’e ulaşabiliyorsunuz, ancak yol hayli uzun sürüyor. Ayrıca tren seferleri her ay yapılmıyor, sadece haziran-ekim arasında yapılıyor. Buradaki linkten TCDD’nin sitesini inceleyebilirsiniz.

 • Bükreş içinde ulaşım

Şimdi burada bir şey itiraf edeceğim. Bükreş ‘te hiç toplu taşıma kullanmadık… Ancak taksiler de fahiş fiyat veriyor o yüzden önerim Taxify (Bolt) uygulaması. Her yere ucuz ve hızlı şekilde ulaşmak için hep Taxify kullandık. İlk kullanımlarda promosyonlar veriyor ancak tek kötü yönü sadece kredi kartı kullanmaları. Bunun dışında kullanımı oldukça rahat, bu yüzden tavsiye ederim.

 • Romanya telefon hattı

Bükreş ‘te daha rahat gezmek için Vodafone’dan telefon hattı aldık, en küçük paketi alarak 6 euro verdik. Bu şekilde 60 gb internetiniz oluyor. Telefon hattı alırken kimlik de sormuyorlar.

Bükreş

Bükreş

Bükreş’te Gezilecek Yerler

Gezilecek yerleri yazarken uzun uzun şurası bilmem kaç yılında inşa edilmiş, şurasını bu inşa etmiş diye yazmayı hiç sevmiyorum, o yüzden de yazmıyorum ? Onun yerine bana ilginç gelen bilgileri ya da kendi yorumlarımı yazıyorum, geri kalanını her yerden bulursunuz 🙂

 • Eski Şehir

Eski şehrin sokaklarında gezmek zaten şehre indiğimizde ilk yaptığımız aktivite genelde çok da anlatılacak bir şey yok 🙂 Bükreş ‘in şöyle bir güzelliği var ama görmek istediğiniz neredeyse her şey eski şehrin etrafında veya yürüme mesafesi. Gideceğiniz yerleri önceden haritadan işaretlerseniz sizin için epey kolaylık olur.

bükreş gezi

 • Macca Villacrosse Pasajı

Burası da eski şehir merkezinde gezerken fotoğraf çekmek için uğrayabileceğiniz bir pasaj. Pasaj içerisinde kafeler ve mağazalar da bulunuyor.

Macca Villacrosse Pasajı bükreş gezi

 • Stavropoleos Manastırı

Stavropoleos Manastırı da yine turistlerin favori yerlerinden. Biz bahçesinde fotoğraf çekmeyi tercih ettik, kalabalık olduğu için içine girmedik.

Stavropoleos Manastırı

Stavropoleos Manastırı

 • Ateneum

Dışarıdan çok belli etmese de içine girince “Ayyy burası ne güzelmiş” anı yaşadığımız ve koşarak her yerinde fotoğraf çektiğimiz Ateneum’u ben mi anlatayım fotoğraflar mı anlatsın ?Burası asıl olarak konser salonu olarak kullanılıyor. Bizim gibi gezmek için giderseniz giriş ücreti 10 lei.

Ateneum

Ateneum

 • Parlamento Binası

Büyüklüğü karşısında hayrete düşeceğiniz Parlamento Binası sadece büyük değil, Guinness Rekorlar Kitabı derecesinde büyük ?Rekorlar Kitabı’na göre bu bina dünyanın en büyük ve en ağır sivil yönetim binasıymış. Dilerseniz Parlamento Binası’nda yapılan turlara katılabilirsiniz.

Bükreş Parlamento Binası

 • Arcul de Triumf (Zafer Takı)

Paris’te gördükten sonra Bükreş’te karşımıza çıkınca çok etkilenmesek de görmeden dönmeyelim dedik. Şöyle bir yanından geçtik bir de ayıp olmasın diye Instagram’da storye koyduk ?

 • Atatürk Heykeli

Atatürk heykelini dünyanın farklı ülkelerinde ve şehirlerinde görünce duygulanmamak elde değil, o yüzden onu da yazmadan geçemedim. Şehrin en canlı caddelerinden olan Calea Victoriei üzerinde Atatürk büstünü görebilirsiniz.

 • Herastrau Gölü ve Parkı

Güzel havanın tadını çıkarmak istiyorsanız Herastrau Parkı tam size göre, gölün çevresinde yürüyüş yapabilir ya da çimlerde uzanıp dinlenebilirsiniz. Hard Rock Cafe seviyorsanız o da parkın içinde. Park içinde aynı zamanda Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi de bulunuyor.

 • Cartureşti Carusel

Burası aslında gezilecek yer sayılır mı emin değilim ama tam fotoğraf çekmelik, çok güzel bir kitapçı. Bence eski şehirde gezerken uğramayı ihmal etmeyin.

Carturesti Carusel

 • Therme

Bükreş’te Therme’ye gitmek verdiğimiz en doğru kararlardan olabilir çünkü çok keyif aldık. Temizliğini, sağlıklı olup olmadığını tartışmaya girmek istemiyorum (iyice temizlendiğine emin olsam da bir yandan da hastalık kapmadığımız için şükrediyoruz şimdi yalan söylemiyim) ama açık hava havuzunu görünce hiçbirisi aklıma gelmedi. Yine de siz siteye, fotoğraflara bakıp kendiniz karar verin ben bişey demiyorum, sadece fotoğraf koymakla yetiniyorum 🙂 İnternet sitesi burda, ulaşım için ise şehrin belirli duraklarından shuttle kaldırıyorlar. Onlara da yine internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Therme Bükreş

Therme Bükreş

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir