Türkiye

Çubuk Gölü ve Göynük

Hafta sonu kaçış alternatifi olarak Çubuk Gölü ve Göynük

Çubuk Gölü

Haftasonu ne yapsak diye düşünürken karşımıza oldukça cazip olan bu günübirlik program çıkıyor.  Kar olur mu, hava nasıldır, güzel fotoğraf çekilir mi diye düşünürken sonunda karar veriyoruz ve pazar sabahı 8’de İstanbul’dan yola çıkıyoruz. 3 saat süren bir yolculukla saat 11 civarı Çubuk Gölü’ne varıyoruz.

Öncelikle, Çubuk Gölü Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı ve merkeze arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta. Her mevsim keyifli olan gölün çevresindeki yel değirmenleri ise bir dizi setinden kalma. Yel değirmenleri dışında gölün etrafında yemyeşil bir orman ve çevrenin yapısını bozmayan, soğukta üşümüşken sıcacık şömineyle bizi karşılayan Çubuk Cafe ve Restaurant var. Gün içinde keyif yapmak ve huzurlu bir gün geçirmek için çok güzel bir yer ancak eğer gece konaklamak istiyorsanız Göynük’te kalmanız gerekiyor.

Göynük

Çubuk Gölü’nden sonra Göynük merkezine gidiyoruz, sadece fotoğraf turu olduğu için tarihi yerleri gezmeye fırsatımız olmadı ancak eski sokaklarında ve caddelerinde yürüdük, son olarak da Zafer Kulesi’nden Göynük’e kuşbakışı bakma fırsatımız oldu. Göynük evlerinde de Safranbolu ve Beypazarı gibi Osmanlı Mimarisi hakim ve bu sebeple evler Kentsel SİT Alanı ilan edilmiş. Çubuk Gölü ve Göynük evleri dışında gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerleri kendim gidemesem de sizin için araştırdım: Akşemseddin Hazretleri Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı, Sünnet Gölü, Ömer Sikkin Türbesi (Bıçakçı Ömer Dede Türbesi) , Tabak Dede Türbesi (Debbağ Dede Türbesi) ve trekking yapabileceğiniz yaylalar.

Göynük Evleri

Tarihi Zafer Kulesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir