Yurtdışı

Eylül’de İtalya Turu

Güney İtalya Turu

Hem benim hem de annemin hayali olan Güney İtalya’ya gitmeye nasıl mı karar verdik? Ben eylülde Karadeniz Turu için çok ısrar edince annem de bunun üzerine kendi istediği tur olan İtalya turunu gidip bizim için ayarladı. Zaten birisi önerince diğerinin de kabul etmesi yaklaşık 5 dakika alıyor 🙂

Aslında turla gezmeyi pek sevmediğimi hep söylüyorum, özellikle de konu Avrupa olunca ama bir şekilde kendimi hep turlarda buluyorum 🙂 Annemle olunca turla gitmeyi tercih ediyoruz çünkü hem annem kendini daha rahat hissediyor hem de planlı, programlı olduğu için çok fazla yer görebiliyoruz. Arkadaşlarla veya yalnız gidince spontane gezmek en güzeli tabi ama annem “Sen gelirsin de ben bir daha ne zaman geleceğim” sitemleriyle her yeri görmek istediğinden turla gitmeye ben de daha sıcak bakıyorum.

Turla gitmenin artıları:

 • Az zamanda çok yer görebilmek
 • Transfer ayarlamak ya da otel bakmak gibi dertler olmaması
 • Uçak bileti ve otellerin daha uygun fiyata gelmesi
 • Turda edinilen arkadaşlar
 • İyi bir rehberse edinilen bilgiler
 • Sabah erken kalkabilmek (Kişiye göre değişir tabi, ben normalde asla 7’de uyanmıyorum tatilde 🙂 )

Turla gitmenin eksileri:

 • İstediğiniz yerde istediğiniz kadar kalamamak
 • Fotoğraf çekmek için dilediğiniz kadar vakit ayıramamak
 • Toplu halde gezildiği için kadraja sizle birlikte 30 kişinin daha girmesi 🙂
 • Oteller daha uygun fiyatta olduğu için merkeze çok uzak olması
 • Ekstra turların pahalı olması

22-27 Eylül İtalya Turu

Gideceğimiz yeri de göz önünde bulundurarak düşündük taşındık ve sonunda Tura Turizm’in erken rezervasyon kampanyasıyla Eylül’de Güney İtalya Turu’na kaydolduk. Bu tur diğer tur şirketleriyle ortak yapılan bir turdu o yüzden çok fazla kişi olmasına rağmen tek bir ortak rehber belirlenmişti. Bana kalırsa tek kişi bu kadar büyük bir grup için yeterli değil.

Tur ucuz olmasına rağmen ekstra turlarla birlikte aslında o kadar da ucuza gelmeyeceğinin farkındaydık ancak 2 kişi araba kiralayıp Güney İtalya’nın yamaç yollarına kendimizi atmaya da cesaret edemedik. (Ama artık deneyimli olduğum için bir daha gidersem kesinlikle turla gitmeyeceğim.)

Yukarıda yazdıklarım dışında bir talihsizlik daha oldu. Acenta bizim için online check-in yapmamıştı ve bizi de overbook olabileceği konusunda uyarmadılar. Ben de zaten yapmışlardır diye ayrıca online check-in yapıldı mı diye bakmadım. Uçağa gittiğimizde uçağın dolu olduğunu öğrendik ve o gün Napoli’ye giden başka bir uçak yoktu. Sonraki günkü uçağa binseydik de turun en çok istediğimiz kısmı olan Sorrento ve Positano’yu da kaçırmış olacaktık. Dolayısıyla uçağı Bari’ye değiştirdik, Bari Havalimanı’ndan merkeze gittik oradan tekrar otobüse binerek Napoli merkezine ulaştık, ordan da tekrar otele gitmek için taksiye bindik. Tabi bu anlattıklarım da yazmak kadar kolay olmadı, hiç bilmediğimiz bir yerde önceden hiç bir şey araştırmadan otobüs bulmaya çalışmak bile başlı başlına büyük bir sıkıntı. Dolayısıyla inanılmaz yorucu bir gün oldu ve ben daha ilk günden hasta olmayı başardım.

*Overbook olmasının tek iyi yanı aldığınız tazminat tabi ki 🙂 Uçtuğunuz mesafeye göre firma size önceden belirlenmiş miktarlarda tazminat ödüyor.

Bütün bu aksilikleri bir kenara bırakırsak Tura Turizm’den aldığımız program şu şekildeydi:

Tur Programı

1.Gün İstanbul-Napoli

Sabah 09:00’da Napoli’ye uçuş. Yerel saat ile 09:15’te varış. Varışımızı takiben panoramik şehir turu. Turumuzda Napoli şehir gezisi, 16. Yüzyılda yapılmış Kraliyet Sarayı, dünyanın en önemli gösterilerine sahne olan San Carlo Tiyatrosu, kafe ve mağazalarıyla ünlü Umberto 1 Galerisi, Roma’daki Pantheon’dan esinlenerek yapılan San Francesco Di Paolo Kilisesi, Plebiscito Meydanı, Angevin Kilisesi ve Napoli Limanı görülecek yerler arasında.

Napoli şehir turunun ardından arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Pompei turuna katılabilirler. Dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Pompei, M.S. 79’da patlayan ve şehri yok eden Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde uzanır. Arkeologların 1748 yılında uzun süren kazıları sonucu şehir tüm canlılığıyla ortaya çıkarılmış. Görülecek yerler arasında Bazilika, Forum, Fauna Evi, restoranlar, hamamlar, ekmek fırınları yer alıyor. Tur sonrası otele transfer.

(Otelimiz: Hotel Giulia)

*Oteller turlara göre farklılık gösterebilir ben fikir olsun diye ekliyorum 🙂

                        Napoli

                        Biz ilk güne yetişemediğimizden fotoğraflar eski geziden 🙂 “Pompei”

2.Gün Napoli

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman.

Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Amalfi kıyıları turuna katılabilirler. Bu gezimizde yüksek sarp kayalıklarından nefes kesen manzarası ve denize hakim renkli, sevimli köyleri, kıvrımlı ve dik yolları, süslü bahçeleri ve turkuaz suları ile İtalya’nın en güzel kıyı şeridi olan Amalfi Sahilleri’ni görme imkanı yaşıyoruz. Ayrıca zıtlıklarıyla beraber tüm güzelliklerini sergileyen güney ve kuzey İtalya panoramasını görme şansını da yakalıyoruz. Gezimize İtalya’nın en romantik şehirlerinden biri olan Sorrento ile başlıyoruz. Yemyeşil sokakları ve çiçeklerle dolu meydanlarıyla Sorrento büyüsüne kapılıp Positano‘ya geçiyoruz. Bütün evler üst üste konulmuş gibi görünen bu şehrin her yerini limon bahçeleri kaplıyor. Öğle yemeği ve alışveriş için Positano sahilinde vereceğimiz serbest zamanın ardından Amalfi‘ye yola çıkıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Amalfi Katedrali’ni görebilirken, arzu eden misafirlerimiz ise serbest zamanını Amalfi’nin güzel sokaklarında değerlendirebilir. Tur sonrası otele dönüş.

                        Sorrento

Positano
Amalfi

3.Gün Matera-Alberobello

Sabah kahvaltısının ardından Alberobello’ya hareket.

Güzergah üzerinde ekstra olarak Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan kayaya kazılarak inşa edilmiş klise ve evlerden oluşturulan, Carlo Levi’nin sürgünden önce uğradığı Matera ziyaret edilecektir.

Matera turundan sonra Alberobello‘ya devam ediyoruz. Alberobello’ya varışımızın ardından Unesco Dünya Mirası listesinde olan Alberobello kasabasında kilit taşlı mantar evleri (Trullo Evleri) göreceğiz. Tur sonrasında otele transfer.

Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan akşam yemekli Puglia gecesine katılabilirler. Turumuzda Alberobello’nun ünlü Trullo evlerinin içerisinde bulunan restoranda Puglia Bölgesi’nin yemeklerini tatma fırsatı bulacağız. Yemek sonrası tercihe göre Alberobello şehir merkezine veya otele transfer.

(Otelimiz: Hotel Miramonti)

                        Matera

                        Alberobello

4. Gün Alberobello

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman.

Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Puglia (Locorotondo-Ostuni-Polignano A Mare) turuna katılabilirler. Bu turumuzda ilk olarak Locorotondo şehrine uğruyoruz. Bölgenin en ünlü köylerinden biri olan Locorotondo’da gezimize merkez Bazilikayı ziyaret ederek başlıyoruz. Locorotondo’da antik şehir merkezi, San Nicola ve San Giorgio kiliseleri görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrasında Ostuni şehrine hareket ediyoruz. Ostuni’ye varışımızı takiben şehir turuna başlıyoruz. Ostuni Katedrali, Vescovile Sarayı ve avlusu, Ostuni surları, Santorozo dikili taşı ve Belediye Binası şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasındadır. Daha sonra turumuzun son durağı olan sahil kasabası Polignano A Mare‘ye varışımızı takiben şehir turumuza başlıyoruz. Eski şehir merkezi ve Polignano A Mare sahilleri görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası denize girmek için serbest zaman. Rehberin belirleyeceği saatte otele dönüş.

                        Locorotondo

                        Ostuni

                        Polignano A Mare

5.Gün Alberobello-Lecce

Sabah kahvaltısının ardından Lecce‘ye hareket ediyoruz. Güney İtalya’nın Floransa’sı olarak bilinen Lecce şehir turumuzda Santa Croce Bazilikası, antik şehir merkezi, Duomo Meydanı, SantOronzo meydanı ve Napoli Kapısı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası serbest zaman.

Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Otranto turuna katılabilirler. Otranto 1480 yılında Gedik Ahmet Paşa liderliğinde İtalya seferine çıkan Osmanlı donanmasının İtalya’da ilk ayak bastığı yerdir. Fatih Sultan Mehmet beklenmedik ölümünden sonra fetret devrinin başlamasıyla Gedik Ahmet Paşa İstanbul’a çağrılır ve İtalya seferi böylece son bulur. Turumuzda Osmanlı kuşatması esnasında hayatını kaybeden Otrantolu askerlerin iskeletlerinin bulunduğu Otranto Katedrali, Eski Otranto Kalesi, Aragon Kalesi ve San Pietro Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası Lecce’de bulunan otelimize transfer.

                        Lecce

6.Gün Lecce-Bari-İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından Bari şehir merkezine transfer ve panoramik şehir turu. Turumuzda Katedral ve Aziz Nicolas Bazilikası, Margarita Tiyatrosu, Petruzzelli Tiyatrosu ve eski şehir panoramik olarak görülecektir. Tur sonrası Bari havalimanına transfer.

                        Bari

3 Yorum

 • sena k

  Merhabalar. Ben de normalde turla gezmekten pek hoşlanmayan biriyim fakat ilk defa annemle tatil amaçlı yurtdışı gezisi yapmayı düşünüyoruz. Biz Klasik İtalya turu yapmayı düşünüyoruz da daha önce hiç turla gezmedim kendim plan oluşturdum. Turla mı gitsek kendimiz mi gitsek kararsız kaldık. Avantajları dezavantajları nedir sizce anneyle gidince? Teşekkürler 🙂

  • Melis Tosun

   Merhaba 🙂 Biz Amalfi turu yaptığımız için yollara çok güvenemedik bir de daha önce gitmediğimiz için tur daha kolayımıza geldi, ben de aynı şekilde annemle gittim. Ayrıca sizin gibi ben de 1-2 şehire gideceksem turla gitmeyi sevmiyorum kendim planlıyorum ama kapsamlı bir gezi olunca şehirlerarası ulaşım ve turistik yerler hakkında bilgi alma ve gezme açısından tur daha rahat oluyor bence. Yani turda hiçbir şeyi planlamayıp sadece keyfini çıkarmak kalıyor orası en büyük avantajı bence, daha sonra beğendiğiniz ya da burada daha çok vakit geçirebilirdik dediğiniz yerlere ayrıca tekrar gidebilirsiniz. Böylece turistik geziyi de önceden tamamlamış olup şehri dilediğinizce görmüş oluyorsunuz. Turun en büyük dezavantajı da sizinle birlikte yaklaşık 50 kişinin daha aynı yerde fotoğraf çektirmek istemesi herhalde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir