Türkiye

Fethiye

Fethiye Gezi Rehberi

Öncelikle, neden nisan ayında gittiğimizi Kaş yazısında anlattım. (Merak edenleri buraya alalım) İkinci olarak ise, Kaş gezimizi tam istediğimiz gibi tamamladıktan sonra Fethiye ‘ye devam ettik. Fethiye’de neler yaptığımız da az sonra 🙂 Ama gezilecek yerlere geçmeden önce otelimizden ve yaşadığımız tatsızlıktan bahsetmek istiyorum.

Fethiye’de nerede kalınır?

Fethiye deyince konaklamak için en güzel yerler bence Faralya ve Kabak Koyu, biz de bu düşünceden yola çıkarak Faralya’da kalmaya karar verdik. Ama maalesef bunları kendi otelimizi tavsiye etmek için yazmıyorum. Normalde beğenmediğim bir otel olduğu zaman hiçbir şey yazmamayı tercih ediyorum ama bu sefer yazma ihtiyacı duydum.

Kaldığımız otel, Seaview Faralya. Muhteşem bir deniz manzarası var ve odaları da çok güzel. Nisan ayı olduğu için zaten çok fazla otel açık değildi, açık olanlar arasından da yeni açıldığı için butik otele göre fiyatı epey iyiydi. (2 kişi için gecelik 200 lira) Geçen seneden beri yaz-kış hizmet veren bir otelmiş, otelin sahipleri de karı-koca olduğu için tatlı bir aile işletmesi. Ancak kötü bir deneyim yaşadığımız için bunu öneri olarak yazamıyorum.

Bu tatsız olay dışında arkadaşlarım Mandala Camping’de kalmış ve çok beğenmişler. Biz de ayrıca Olive Garden Kabak’ta yemek yedik, orası da çok keyifliydi ancak sadece yemek için gittiğimizden odaları nasıl bilmiyorum.

Fethiye’de neler yaptık?

1.gün

  • Sabah otelde kahvaltı ettikten sonra aslında paraşüt yapacaktık ama hava yağmurlu ve sisli olduğu için sonraki güne ertelemek zorunda kaldık. Paraşüt ertelenince de dosdoğru Kelebekler Vadisi‘nin yolunu tuttuk. O kadar sisli olmasına ve ıslanmamıza rağmen muhteşem bir manzaraydı, sisli olması da kötüleştirmenin tam tersi gizemli bir hava katmıştı. Sonraki gün güneşliyken tekrar gittiğimizde bile sisli halinin daha güzel olduğuna karar verdik. Kelebekler Vadisi’ne karayla ulaşım çok zor, yukarıdan yaklaşık 1 saat süren bir yolculukla plaja inebiliyorsunuz. Sağanak yağmur varken tabii ki inmeye kalkışmadık bile 🙂 Bunun dışında sadece teknelerle ulaşım var.

 

fethiye kelebekler vadisi

kelebekler vadisi

fethiye gezi rehberi

fethiye gezi

  • Fotoğrafta bile belli olduğu üzere sırılsıklam olduğumuz için otele gidip üzerimizi değiştirdik ve bu sefer Kabak Koyu‘na doğru yola çıktık. Olive Garden Kabak’ta güzel bir yemek yedikten sonra manzaraya karşı bir sürü fotoğraf çekindik ve otelde biraz dolaştık. Her ne kadar havuz tercih etmesem de denizin üzerindeki müthiş havuzunda gözümüz kaldı…

kabak koyu

olive garden kabak

fethiye kabak koyu

  • Karnımızı doyurduktan sonra Kayaköy‘ e doğru yola çıktık. Kayaköy 2 farklı yerleşim yerinden oluşuyor, birincisi bugün yaşanılan ve köy hayatının devam ettiği bölge, ikincisi de 11.-14. yüzyıllarda Friglerin yerleştiği, günümüzde terkedilmiş olan bölge. Tarihçesini merak ederseniz Kayaköy Belediyesi’nin internet sitesinde yazıyor. Buradan ulaşabilirsiniz. Terkedilmiş olmasına rağmen evlerin bu kadar sağlam durması, hatta bazılarının içindeki renklerin ve desenlerin bile hala bozulmamış olması bence çok etkileyiciydi.

kayaköy fethiye

Sümbülleri de görmezden gelemedim
  • Kayaköy’den sonra güneş batmadan son durağımız Gemiler Koyu oldu. (Gemile mi Gemiler mi tam anlayamadım iki şekilde de yazıyor 🙂 ) Gittiğimizde o kadar boştu ki doğru yere geldiğimize inanamadık. Normalde tesisi olan ve hayli keyifli bir plaj olacakken tek bir kişi bile olmaması şaşırttı bizi. Biz de bundan faydalanıp biraz denizin sesini dinleyip huzur bulduk.

2. gün

Fethiye ‘de Yamaç Paraşütü

Sonunda Fethiye’ye asıl gelme amacımız olan paraşüt günümüz geldi çattı. Önceki günkü gibi yağmur yağacak diye korkuyorduk ama hava açtığı anda kendimizi Sky Sports Turkey‘nin merkezinde bulduk. Eğitmenler eşliğinde aracımıza bindik ve Babadağ’a ulaştık. Ayrıca bir firmayla uçmuyorsanız da sizi araçla Babadağ’a kadar getiriyorlar. (Babadağ aslında sadece bir uçuş noktası değil aynı zamanda bir Milli Park ve burada da gezilebiliyor, doğaya yakın olmak için burası da güzel bir tercih olabilir.) Sonunda zirveye ulaştık ve beni uçmak kadar sevindiren olay kamerayı da yanıma alabilecek olmam oldu. Elinize kolunuza bağlayabileceğiniz veya boynunuza asabileceğiniz güvenli bir ipi varsa yanınıza alabiliyorsunuz özetle. Nisan ayı olduğu için zirvede gerçekten donduk, siz de baharda gidiyorsanız şortlarla gitmeye kalkmayın 🙂 Uçuşta da üşümemek için ayrıca uçuş tulumu giymek gerekiyor. Ve bütün hazırlıkların sonunda manzaradan büyülendiğimiz ve yaklaşık yarım saat süren bir uçuş gerçekleştirdik. Asla unutamayacağınız bir deneyim yaşamak istiyorsanız mutlaka paraşüt yapın! (Fotoğraflar arasından seçemediğim çok mu belli oluyor…)

fethiye yamaç paraşütü
babadağ yamaç paraşütü

Paraşütle iniş yapılan yer olan Ölüdeniz Plajı‘nda da bir güzel güneşlendik ve dinlendik. Yaz olmasa da çok keyifliydi, yazın ne kadar güzel olduğunu tahmin edemiyorum, umarım planlarım arasına dahil edebilirim tekrar ? Başka tavsiyeleriniz varsa onları da bekliyorum, herkese keyifli geziler ?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir