Yurtdışı

Giethoorn

Yeşile doyacağınız Hollanda köyü Giethoorn

Giethoorn Nerede?

Giethoorn, Hollanda’nın kuzeyinde bir köy aslında. Hollandalı yapımcı Bert Haanstra “Fanfare” filmini çektikten sonra köy de ünlü olmuş. Köy merkezine araç girmiyor ve sadece yürüyerek ya da teknelerle ulaşım sağlanıyor. Ama bu sadece merkez için geçerli, merkezden çıkınca yine normal hayata dönüyorsunuz 🙂

giethoorn nerede

giethoorn nerde

Giethoorn’a Ulaşım

Ben Giethoorn’a Amsterdam’dan 2 saatlik tren ile ulaştım. Merkezden bindiğim trenle 2 kere aktarma yaptım ve Steenwijk istasyonunda indim. Steenwijk istasyonundan sonra ise yaklaşık 10-15 dakika süren bir otobüsle Giethoorn’a ulaştık. Dolayısıyla tren bileti alırken gitmek istediğiniz istasyona Steenwijk yazmalısınız. Amsterdam’dan tren bileti tek yön 22 euro, otobüs bileti ise istasyona gidiş-dönüş olarak 8 euro tuttu. Arkadaşlarım ise Almanya’dan trenle geldiler.

Trenle ilgili Amsterdam yazısında söylediğim gibi makineden aldığınızda sadece kredi kartı ve bozuk parayla ödeyebiliyorsunuz. Bileti Amsterdam’dan alırken info’dan nakit parayla aldım. Daha sonra Steenwijk istasyonundan dönerken ise info bulamadım, bu yüzden makineden kredi kartıyla satın almak zorunda kaldım. Çalışana info var mı diye sorduğumuzda, ingilizcesi kötü olduğu için soruyu anlamadı ve dolayısıyla cevap da alamadık. Bu durumda kredi kartınız yurtdışı harcamalarına kapalıysa bozuk parayla ödemek sıkıntı olabilir.

Otobüs bileti alırken de aynı şekilde sorularımıza cevap alamadık 🙂 Hallstatt‘a da aşık oldukları gibi Çinliler buraya da bayıldığından sanırım daha kolay anlaşabilmek için çalışan da Çinliydi ve ingilizcesi gerçekten çok kötüydü. Otobüs saatleri bilet aldığınız yerde yazıyor ancak biz yaz ayında gittiğimizden olacak ki saatlere hiç uyulmuyordu. Zaten çok kalabalık olduğundan doldukça otobüs kalkıyordu. Sonunda otobüse bindik ve Giethoorn’a ulaştık.

Giethoorn’a Hangi Mevsim Gidilmeli?

Biz yaz ayında gittik ve o kadar küçük bir köy için inanılmaz kalabalıktı. Yine de yeşile doymak için en keyifli aylar ilkbahar ve yaz diye tahmin ediyorum. Köyü bir sürü insanla paylaşmak istemiyorsanız kış ayında da harika olduğunu hayal edebiliyorum, umarım ben de fırsat bulurum kışın da gitmek için. Yalnız gezmek için ideal olsa da inanılmaz soğuk olduğuna eminim. Tercih sizin 🙂

Giethoorn’a Ne Kadar Vakit Ayırmalı?

Biz yaklaşık 6 saatte doyasıya gezdik ve fotoğraf çektik. Yürüyüş ve tekne turu dışında, eğer yaz ayıysa yüzmeye gidebilirsiniz veya sörf dersi alabilirsiniz. (Sörf dersi almak için başka yer mi kalmadı derseniz herkesin kendi zevki diyorum 🙂 ) Bunlar haricinde yapılacak çok bir aktivite yok ama yine de henüz ayrılmaya hazır değilseniz konaklamak için de seçenekler mevcut.

Giethoorn’ a Ulaştık, Şimdi Ne Yapmalıyız?

Ben Giethoorn’dan sonra Almanya’ya devam edeceğim için buraya kadar da bavulla gelmek durumunda kaldım. Dolayısıyla önceliğim bavulu bırakmak oldu. İlk olarak info center’a sorduk ama saat 3’te kapatacağını dolayısıyla alamayacağını söyledi. Bunun üzerine otobüs durağının karşısında bulunan kırmızı bayraklı, aynı zamanda tekne kiralamayla ilgilenen firmaya sorduk ve sonunda 5 euro karşılığında bavulu teslim ettik.

Bavulu teslim ettikten sonra köy merkezine doğru yürümeye başladık. Herkesin gittiği yöne doğru ilerleyince zaten merkeze de ulaşmış oluyorsunuz, herhangi bir haritaya ihtiyaç duymadık 🙂 Dilerseniz info center’dan harita alabilirsiniz ancak haritayı 2 euroya satıyorlar.

Giethoorn’ da Gezilecek Yerler

Asıl gezilecek yer köydeki kanallar ve caddeler tabii ki 🙂 Zaten çok keyifli bir yürüyüş yolu, bütün köyü yürüyerek gezebilirsiniz. Biz tekne turu yapmayı tercih etmedik çünkü fotoğraflarda da göreceğiniz üzere kanallar aşırı kalabalıktı, bu yüzden yeterince keyif almayacağımızı düşündük. Bu kadar kalabalık olmasaydı giderken kafamızda tekne kiralamak vardı. Bu kiralanan teknelerin kullanımı çok kolay ve fiyatları kişi sayısına ve teknenin büyüklüğüne göre değişiyor. Ayrıca kiralamak için köyün girişinde de bir çok firma var. Bunlar arasından fiyat karşılaştırması yapabilir ve ona göre tercih edebilirsiniz. Tekneyi çarparsanız da hiçbir şey olmuyor, herkes çarpa çarpa geziyor zaten merak etmeyin 🙂

Bu arada önemli bir noktaya değinmek istiyorum, köprünün karşısındaki yerler genellikle özel mülk. Dolayısıyla buraya girilmemesi gerekiyor, yanlışlıkla girseniz bile doğal olarak “nereye gidiyorsun?” diye soruyorlar. Yani ben burada yaşasam ben de sinirlenirdim sürekli insanların evime girip keyfimi kaçırmasından 🙂 Dolayısıyla yaşayanların özel alanlarına saygı göstermelisiniz.

Bunun dışında Giethoorn Müzesi bulunuyor, bu müzede eski köy yaşamına dair bilgiler ve eşyalar var. Hava çok güzelken biz müzeye girmeyi tercih etmedik.

Giethoorn Müzesi

giethoorn

giethoorn hollanda

giethoorn gezi

giethoorn ulaşım

Ne Yemeli?

Bu kadar küçük bir köy için çok fazla restoran ve kafe seçeneği var, bu yüzden gözünüze hoş gözüken herhangi bir yere oturabilirsiniz. Zaten yöresel yemekler bulunan çok fazla yer yok, daha çok pizza, hamburger tarzı klasik yemekler var. Kendi oturduğumuz yerin adını etrafa ne kadar baksam da bir türlü anlamadım. Zaten çok da bayılmadık yemeklere, önermeyi düşünmüyordum 🙂 Ama patates kızartması aldığımız büfeye mutlaka gidin, Hollandalılar bu patates işini iyi biliyor 🙂 Fotoğrafını koyuyorum aşağıya ??

giethoorn

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir