Giresun

Giresun

Karadeniz Turu

Türkiye

Giresun

Klasik Karadeniz Turu’nda Giresun

Kirazın adını nereden aldığını biliyor muydunuz? Eski adı Kerasus olan Giresun’dan 🙂 Giresun, kirazın yanında fındığın da anavatanı aynı zamanda.

Karadeniz Turu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Giresun’da Gezdiğimiz Yerler

Giresun’da geçirdiğimiz süre maalesef çok kısaydı. Ordu‘dan Trabzon’a giderken Tirebolu 42 Çay Fabrikası‘nda mola verdik. Fabrika ziyareti sırasında çay hakkında bilgiler edindik ve alışveriş yaptık. Edindiğim bilgileri sizinle de paylaşıyorum 🙂

42 ne anlama geliyor?

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Tirebolu Hüseyin Avni Bey komutasındaki 42. Alay’dan geliyor.

42 Tirebolu’nun diğer çaylardan ne farkı var?

Tirebolu 42, “Yüksek İrtifa Çayı”dır. Yüksekte yetişen çaylarda sürgün gelişimi daha yavaş olduğu için yapraklarda Tein ve Polifenol denilen kimyasallar daha çok birikir ve bu durum çayın daha kaliteli olmasını sağlar. Tirebolu’da çay tarımı denizden 100 metre yükseklikten başlar. Yeterli nem ve yağışa sahip olan Tirebolu bölgesinde güneşli gün sayısı çoktur ve güneşi bol gören çay yaprakları daha buruk ve dolgun bir aromaya sahip olur.

Beyaz Çay

Beyaz çay nasıl demlenir, nasıl içilir?

Beyaz çay oldukça hafiftir, bu yüzden demliğe veya bardağa yeteri kadar çay eklediğinizden emin olmalısınız. Aynı çayı peş peşe 3 kere demleyebilirsiniz, ancak ilk demlemedeki 6 dakikalık süreye her bir yeni demleme için ilave 2-3 dakika eklemelisiniz. Demde kullanılacak su 70-80 derece olmalıdır, 3 gr. beyaz çay ile 1 litre çay demlenebilmektedir.

Beyaz çayın faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserden korur, cildi güzelleştirir, yüksek oranda antioksidan içerir, tansiyon ve kolesterolü düşürür, zayıflamaya yardımcı olur, kemikler için faydalıdır, C ve K vitaminleri içerir.

Yeşil Çay

Yeşil çay nasıl demlenir, nasıl içilir?

Bir fincan çay için 1 çay kaşığı (5 gr.) kurutulmuş yeşil çay yeterli olacaktır. Su kaynadıktan sonra 4-5 dakika bekleyin, su biraz soğuduktan sonra yeşil çayın üzerine döküp 2-3 dakika demleyin. Daha uzun süre bekleyince çay biraz acı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suyun 80-85 derecedeyken konulmasıdır, bu durumda en iyi şekilde demlenir.

giresun

Giresun ‘da Gezilecek Yerler

  • Topal Osman Anıt Mezarı
  • Giresun Kalesi ve Surları
  • Giresun Müzesi (Gogoro Kilisesi)
  • Giresun Adası (Doğu Karadeniz’de yaşama elverişli tek ada)
  • Bir de gidemediğim için içimde kalan Kümbet Yaylası 🙂

Giresun ‘un İlçeleri

Gezdiğimiz yerler az olduğu için en azından ilçelerle ilgili anlatılan keyifli anıları yazmak istedim. Daha önce de dediğim gibi dalga geçme amacı kesinlikle yok, Karadeniz insanı bambaşka 🙂

Görele

46 kişilik Görele otobüsünde 51. bileti görünce şaşırmayın çünkü şoförler “Ben hemşerimi yolda bırakmam.” diyerek hostes koltuğu, orta merdiven, üst merdiven derken binmek isteyen herkesi alıyorlarmış 🙂 Ayrıca Görele horonu da meşhur, Göreleli kemençeciler de hem çalar, hem söyler hem oynar.

Çavuşlu

Çavuşlu, taş fırın ekmeği ile ünlü bir ilçe. Çavuşlu ekmeğinin en büyük özelliği taş fırınlarda ve odun ateşiyle pişmesi. Karadeniz’den arabayla İstanbul’a gidenlerin dönüşte Çavuşlu’dan eve ekmek almaları sebebiyle dükkanlarda “Hediyelik ekmek bulunur.” yazısıyla karşılaşabilirsiniz 🙂

Yağlıdere

New Jersey’e gittiğinizde Türklerle haşır neşir bir Amerikalıya sorduğunuzda İstanbul mu daha büyük Yağlıdere mi diye bazen Yağlıdere cevabını alabilirsiniz ? Nüfus yerine şu örneği veriyorum kendi düğünlerini yaptıkları iki tane düğün salonu varmış 🙂 1960lı yıllarda göç etmeye başlıyorlar, gittikten sonra sektördeki boşluğu görüyorlar. Sizce bu boşluk ne? Kendi benzininizi kendiniz koymanız. Giresunlular bu durumu farkediyorlar ve Amerika’daki bahşiş usulünden faydalanarak benzincilerde çalışmaya başlıyorlar: arabanın kapısını açıyor, camını siliyor… Sermaye koymadan benzin istasyonunun cirosunun yüzde 10’unu kazanmaya başlıyorlar 🙂  Bu işlerden başlayıp çalıştıkları yerleri satın almaya başlıyorlar ve daha sonra marketçilik sektörüne giriyorlar. Bu yüzden Amerika’da Yağlıdereliler çok fazla. Hatta artık Yağlıdereli görünce vize vermedikleri bile oluyormuş ?