Türkiye

Gökova Körfezi ’nde Tekne Turu

Tekne turu bu senenin en çok tercih edilen tatil seçenekleri arasında yer alıyor. Tekne turu denilince öncelikle akla Selimiye ve Bozburun gelse de herkesten uzak, bakir koylar bulabileceğiniz Gökova Körfezi ‘nin sizi şaşırtacağına eminim. Aynı zamanda en berrak ve mavi sulara da ev sahipliği yapan Gökova Körfezi ’nde bol bol denize gireceğiniz ve güneşin tadını doyasıya çıkaracağınız koyları sizin için listeledim. 3 gece 4 gün süren bir tur ile acele etmeden ve keyfini çıkararak bu koyların hepsine gidebilirsiniz.

  1. Ballı Su Koyu
  2. Saklı Koy
  3. Armonika Koyu
  4. Büyük Çatı Koyu (Balıkaşıran Koyu)
  5. Akbük
  6. Bördübet
  7. Sedir Adası

Muğla’da gezilecek diğer yerler için buraya bakabilirsiniz 🙂

Ayrıca daha çok fotoğraf ve video görmek isterseniz Instagram’a da beklerim.

1- Ballı Su Koyu

Tekne turuna başladığımız Karacasöğüt’ten sonra ilk durağımız hemen yakınlardaki Ballı Su Koyu oluyor. Adına yakışır bir şekilde turkuaz suları ve caretta carettalarıyla denizcilerin en sevdiği koylar arasında yer alıyor. Hızlı bir yüzme molasından sonra akşamı geçireceğimiz Saklı Koy’a devam ediyoruz.

2 – Saklı Koy

Akdeniz’in yeşillikleriyle çevrilmiş Saklı Koy’da gün batımı da enfes oluyor. Sessizliğin arasında denizde yüzerken gün batımını izlediğinizi hayal edebiliyor musunuz? İşte hayallerinizin gerçek olduğu Saklı Koy sabahın erken saatlerinde de bir o kadar güzel. Gözümüzü denizde açtıktan sonra rüzgara yakalanmamak için erken saatlerde yine yola koyuluyoruz. Bu sefer rotamız Armonika Koyu.

3 – Armonika Koyu

Denizin rengini görür görmez kendinizi suya atmak isteyeceğiniz Armonika Koyu’nda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Aynı zamanda karadan da ulaşımı olan Armonika Koyu’na yine de tekneyle gitmenin ayrı bir keyfi var. Mavinin her tonunu görmek için sabahtan akşama kadar hiç sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

4 – Büyük Çatı Koyu

Aynı zamanda Balıkaşıran olarak da bilinen Büyük Çatı Koyu’nu daha çok balıkçılar tercih ediyor. Biz bu turda tekneyle değil zodiac botla koya göz atmak için gittik ve çok keyifli bir manzarayla karşılaştık. Balıkçı tekneleriyle ve tahta iskeleleriyle sizde farklı hisler uyandıracak Büyük Çatı Koyu’na arabayla da ulaşım mümkün.

5 – Akbük

Gelelim Gökova Körfezi ’nin göz bebeği olan Akbük Koyu’na. Benim de Türkiye’deki favorilerimden olan Akbük her mevsim ayrı güzel. Tabii Gökova’nın en bilinen koyu olmasının eksileri de yok değil, artan trafik ve insan yoğunluğu bazen denizin güzelliğinin önüne geçebiliyor. Ancak eylül, ekim aylarında giderseniz hayran kalacağınıza eminiz. Tekne turunda ise Akbük’e akşam yemeği veya teknedeki eksiklerinizi gidermek için uğrayabilirsiniz.

6 – Bördübet

Marmaris’in saklı güzelliklerinden Bördübet’i diğer koylardan ayıran bir özelliği var: koya ulaştıktan sonra denizin içinden ormana doğru giden bir dere dikkatinizi çekecek. Yine zodiac botla veya kanolarla bu derede ilerlediğinizde kendinizi bir anda bambaşka bir cennetin içinde hissedeceksiniz. Sadece birkaç otelin bulunduğu Bördübet, Gökova Körfezi ’nde kesinlikle gidilmesi gereken koylar arasında.

7 – Sedir Adası

Tekne turumuzun son durağı Sedir Adası oluyor. Yine en az Akbük kadar kalabalık olan Sedir Adası’na çıkıp Kleopatra Plajı’nı görebilirsiniz. Eskilerde kumlarına ayak basıp, güneşlenebileceğiniz bu plaja şimdilerde kumlar zarar gördüğü için giriş yasak, sadece uzaktan bakıp fotoğraf çekebiliyorsunuz. Doğal güzellikleri korumak için bazen böyle önlemler almak gerekiyor. Yine de bu durum muhteşem bir denizin tadını çıkarmaya engel değil, biz de bol bol yüzüp son günümüzü en güzel şekilde değerlendirdik. Maviye doyduğumuz bu tekne turunu da başladığımız yer olan Karacasöğüt’te sonlandırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir