İstanbul

Hacıllı Şelalesi (Şile)

İstanbul’da kaçamak heyecanlar arayanlara Hacıllı Şelalesi!

Büyük şehirlerde yaşayanların hafta sonu yapabileceği aktivitelerin başında etraftaki doğal güzellikleri keşfetmek geliyor. Biz de İstanbul’da farklı bir rota denemek adına Hacıllı Şelalesi’ne gitmeye karar verdik.

Hacıllı Şelalesi nerededir, şelaleye nasıl gidilir?

Hacıllı Şelalesi, İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Hacıllı Köyü’nde yer alıyor. Şile-Ağva yolunu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz, biz ilk gittiğimizde eski Ağva yolundan giderek rahatça bulmuştuk. Ancak ikinci gidişte yeni yolu denerken biraz kaybolduk ama bir şekilde navigasyonla yolumuzu bulmayı başardık. Navigasyon ayarlayacaksanız hangi yol olduğuna önceden dikkat edin çünkü internetin çekmediği yerler oluyor. Hacıllı Köyü’ne Osmanköy ve Sortullu Köyü’nden geçerek ulaşılıyor, yani yolda bu köylere rastlarsanız doğru yoldasınız.

Hacıllı Köyü’nden şelaleye ulaşım:

Köye ulaştık peki şimdi ne olacak?

Caminin sağ tarafından gidince şelale yazan tabelayı göreceksiniz, gözünüzden kaçsa da köyde kime sorsanız göstereceklerini düşünüyorum. Arabayla gidilen en son noktaya kadar gittikten sonra asıl zorlu kısım başlıyor: Hiking. İlk gittiğimizde kasım ayındaydık ve açıkçası zorlu bir parkur beklemiyorduk bu yüzden hazırlıksız gittik ve dolayısıyla şelaleyi göremeden dönmüş olduk 🙂 İkincide ise spor ayakkabılarımızı, sırt çantamızı ve kameralarımızı alıp yola çıktık. Arabadan indikten sonra taş köprüden karşıya geçip nereyi gösterdiği tam belli olmayan şelale tabelasından sola dönmeniz gerekiyor. Daha sonra belli belirsiz patikayı takip ederek bir dere yatağına ulaşıyorsunuz. Aşağıya indiğinizde dere yatağı sağınızda kalmış oluyor. Bu dere yatağını takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz. Yürüyüş mesafesi toplam 3 kilometre civarı. Son olarak arabaya yedek ayakkabı ve çorap koymayı unutmayın bol ıslanmalı bir yol çünkü 🙂

Ayrıca kafanızda canlanması için profesyonel olmasa da kısa bir video hazırladım, yorumlarınızı bekliyorum! :

Dipnot: Tamam biraz kaybolduk derken yanlışlıka bisiklet yoluna girdiğimizi söylememiş olabilirim 🙂

İstanbul’da gezilecek diğer yerler ve etkinlikler için İstanbul Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Şile’de başka yerleri de merak ediyorsanız sizi hemen yol arkadaşımın sayfasına yönlendiriyorum:

Eski Ağva Yolu (Kasım 2015)

Yeni Ağva Yolu (Nisan 2016)

hacıllı şelalesi ağva

hacıllı şelalesi

şile istanbul
Dönüş yolu manzaramız 🙂

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir