Türkiye

Kaş

Nisan Ayında Kaş ve Fethiye

Aslında tam bir yaz rotası olan Kaş ve Fethiye’ye niye nisan ayında gittiğimi açıklayarak başlayacağım. Daha önce ikisine de yaz dahil hiç gitmediğim için öncelikle orasının doğasını ve gezilecek yerlerini görmek istedim.Yazın gitsem çok kalabalık ve sıcak olacaktı, dilediğim gibi gezemeyecek ve fotoğraf çekemeyecektim, bu yüzden henüz sezon açılmadan her yeri rahat rahat gezip görmek istedim. Denize girmek için içim gitmedi mi? Gitti tabii ki, orası ayrı bir konu 🙂 Bu yüzden Kaş’a da Fethiye’ye de doyamadım ve yazın tekrar gitmek için can atıyorum ama diğer yandan da iyi ki gitmişim ve istediğim her yeri görmüşüm. Yaz tatili olarak gitmediğimiz için de 3 gece 4 günde koşuşturma içine girmeden istediğimiz her yeri gezebildik, hatta plajda yatıp dinlenecek zamanımız da oldu.

Kaş ‘ta nerede kalınır?

Biz Kaş’ın merkezinde bulunan Nur Hotel‘i tercih ettik, iyi ki de etmişiz. Gerçekten çok samimi ve yardımseverlerdi, fiyatı da ayrıca çok uygundu. Biz küçük odaya rezervasyon yapmamıza rağmen, zaten oda boş diye ve sezon açılmadığı için bizi büyük odaya almışlar. Odaya yerleşir yerleşmez balkonumuzda oturup bir çay keyfi yaptık 🙂 Sonraki gün de Kekova’ya gideceğimizi söyleyince tekne turu konusunda yardımcı oldular. Bu kadar keyifli bir tatil için Emre ve İbrahim Bey’e ayrıca çok teşekkür ediyoruz 🙂

Kaş’ta neler yapılır?

1. gün

Sabah 9’da Dalaman Havalimanı’na indik. Uçak bileti aldıktan sonra ulaşımı nasıl halletsek diye detaylıca araştırmıştık ve sonunda araba kiralamadan istediğimiz gibi gezemeyeceğimize karar verdik. Önceden kiraladığımız arabamızı havalimanından aldık ve yola çıktık.

Saklıkent Kanyonu
  • Kaş’a giderken yol üzerindeki ilk durağımız Saklıkent Kanyon‘u oldu. 3 tl giriş ücreti ödeyerek Saklıkent Kanyon’una girdik. Yürüyüşün yanında ayrıca kanyonda rafting de yapılabiliyormuş ama suya düşme ihtimalini düşününce hemen vazgeçtik. Biraz yürüyüş yapıp, bolca fotoğraf çektikten sonra akıntının başladığı yere ulaştık. Burada biraz otururuz sonra döneriz diye düşünürken orada çalışanlardan birisi “ilerde çok güzel şelale var, ben sizi oraya götüreyim, gelmişken görün orayı da” gibi cümlelerle bizi bir güzel gaza getirdi. Güya suya sadece dizimize kadar giriyormuşuz da zor değilmiş de… Biz de madem zor değil deyip kendimiz dalıverdik, giriş o giriş. Suyun soğukluğunu size tarif etmem mümkün değil. 10 dakika sonra ayaklarımızı hissetmediğimiz için geri döndük. Adam demez mi “ben zaten gidemeyeceğinizi biliyordum” diye, e niye gönderdin o zaman bizi??

Neyse daha sonradan Fethiye’de paraşüt yaptığımız Skysports Turkey’den öğreniyoruz ki şelaleye gidiş zaten kaya düştüğü için kapanmış. Düşen kaya üzerine de insanlar tutunabilsin diye ip bağlamışlar, sonra insanlar o ipten düşüp yaralandığı için onu da kaldırmışlar. Yani şelaleye gidiş yokmuş. Bir de nisan ayı en soğuk aymış, suya girdiğimizi duyunca şok geçirdikleri için Saklıkent’teki abimizin bizi çok güzel kandırdığını öğreniyoruz. (Acaba tamam desek senle çıksak bizi nereye götürücektin?, ayrıca tahmin ettiğin üzere sana çok sinirliyim…)

Gizlikent Şelalesi

Son olarak Saklıkent Kanyonu’nun yanında Gizlikent Şelalesi de vardı ama biz çok üşüdüğümüz ve ıslandığımız için gidemedik. (Şelale ismi de çok düşünülmüş belli). Sonuç olarak şelale görmek istiyorsanız Gizlikent’e gidebilirsiniz, ayaklarımızı hissetseydik biz de gidecektik 🙂

kaş

kaş

  • Saklıkent maceramızdan sonra Nur Hotel’e eşyalarımızı bırakıp, üzerimizi değiştirip hemen Kaputaş Plajı‘na doğru yola çıktık. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculukla masmavi denizi olan Kaputaş Plajı’na vardık. Çok az kişinin olduğu plajda dilediğimizce fotoğraf çektik, bir de ufak bir piknik yaptık. Hava soğumaya başlayınca da arabaya atlayıp çok yakın olan Kalkan‘a gittik. Arabayla küçük bir tur attıktan sonra, akşam yemeği için internetten araştırma yaptık ama beğendiğimiz yer Kaş merkezinde çıkınca dönüş yoluna geçtik.

kaş

kaş

  • Akşam Sardelaki’de çok keyifli bir yemek yedik. Mezeydi, kalamardı derken günün yorgunluğuyla da iyice mayıştık ve sonunda otele dönüp uyumaya karar verdik.

2. gün

Kekova
  • Sabah otelde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Kekova‘ya doğru yola çıktık. Kekova’ya giderken yolda keçi sürüsü görünce hemen durup fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedik 🙂 Çoban, çiftliğinin çok az ilerde olduğunu, istiyorsak gidip oğlakları sevebileceğimizi söyledi ama insanların evine gidip hayvan sevmeye de cesaret edemedik açıkçası… Sonunda Kekova’ya ulaştık ve batık antik kenti görmek için tekneye bindik. Suyun maviliğinde kaybolurken, kaptan da antik kentle ilgili bilgiler verdi. Gördüğümüz kalıntıların ne olduğunu fotoğrafların altına açıklama olarak da ekledim. Yaklaşık 1 saat süren turdan dönerken de güvertede uyuyakalmışız 🙂

Tekne turundan sonra acıkınca Gözlemeci Sevim Teyze‘ye gittik. Otlu peynirli gözlememizi yiyip, ev yapımı ve doğal ayranı da içtikten sonra daha fazla mayışmadan tekrar yola çıkmaya karar verdik.

Hamam

kaş
Kaleköy

kaş
Kral mezarları
kaş
Antik kent limanı
Tersane Koyu’ndaki kilise

kaş

Kekova
kaş
Kekova

  • Akşam Fethiye’de kalacağımız için artık dönüş yoluna geçtik ama yol üzerinde olduğu için Patara Plajı‘nı da görmeyi ihmal etmedik. Kaş – Fethiye yolu üzerinde bulunan Patara Plajı caretta carettaların, yani deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından bir tanesi. Ayrıca Patara Antik Kenti de bulunuyor. Hem antik kent olduğu için hem de koruma alanı olduğu için giriş ücretli. Müzekart geçerli ama müzekart yoksa istiyorsanız sadece plaj için giriş ücreti ödeyebilir, ya da antik kent ve plajı da kapsayan bir gezi yapabilirsiniz. Plaj genel olarak alabildiğine kumdan oluşuyor, eğer giderseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Keyifli keyifli plajda uyuklama hayalleri kurarken serdiğimiz havlunun 5 dakika içerisinde kumlar altında kalmasıyla hayallerimiz de suya düştü. Dolayısıyla rüzgara karşı daha fazla savaşmadan dönüşe geçmeye karar verdik.

kaş

kaş

kaş

 

Biz 1 gece 2 güne buraları sığdırdık 🙂 Listemde en çok istediğim yerlere böylece gitmiş oldum ama size yetmediyse kendim gitmesem de bir kaç önerim daha var 🙂

  • Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl Plajları
  • Ksanthos (Xanthos) Antik Kenti
  • Demre İlçesi ve Myra Antik Kenti
  • Antiphellos Antik Kenti

Böylece Kaş turumuzun sonuna geliyoruz ve Fethiye‘ye doğru devam ediyoruz ?

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir