kopenhag noel
Yurtdışı

Kopenhag Noel Marketleri

Kopenhag’da Noel Ruhunu Yaşamak!

Yılbaşı ruhunu bu sene farklı bir yerde yaşamak isterseniz Kopenhag’ın en güzel Noel Pazarları burada! Bu yıl 16 Kasım 2019 ve 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Kopenhag Noel pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Neden yüzlerce şehir arasında tercihin Kopenhag oldu diye sorarsanız cevabım Hyyge Felsefesi! Mutluluk sanatı diye de adlandırılan Hyyge Felsefesi, Danimarka’yı Dünya’nın en mutlu ülkeleri arasında hep en üstlere taşıyor. Ben de yılın en sevdiğim zamanlarını bu mutluluk sanatıyla birleştirdim. Sonuç olarak uzun zamandır beni en mutlu eden gezi ile yılı sonlandırdım. (Havanın soğukluğu gibi ufak bir detay sadece 🥶)

Diğer yurtdışı yazılarım için buraya tıklayabilirsiniz.

Kopenhag Noel Pazarları:

Tivoli Bahçeleri (Tivoli Gardens)

Tivoli Bahçeleri Kopenhag’da yılbaşı deyince akla gelen ilk yer. Bu sene Tivoli 16 Kasım ve 5 Ocak arasında yılbaşı temasında olacak. Ekim-Kasım aylarında Cadılar Bayramı temasıyla da öne çıkan Tivoli’ye gitmek isterseniz biletlerinizi internetten almanızı tavsiye ederim. İnternetten aldığınız zaman farklı kampanyalar ve indirimler olabiliyor, hem de sıra beklememiş olursunuz. Tivoli için sadece parka giriş bileti alabilirsiniz, ya da bütün roller coasterlara binerim derseniz giriş + eğlence parkı biletinden alabilirsiniz.  Bunun haricinde Tivoli Tiyatrosu’nun programına bakıp, sevdiğiniz bir gösteriye de bilet alabilirsiniz. Tiyatro biletine parka giriş ücreti de dahil oluyor. Biz de bu şekilde gidip Fındıkkıran’ı izlemiştik ve çok da keyif almıştık. Tivoli’ye gitmeyi düşünenler bence bir günün en az yarısını ayırsınlar çünkü bol bol fotoğraf çekmek isteyecekler 🙂 Hatta bizim gibi Tivoli’ye taşınmayı düşünenler de çıkabilir 😄

Tivoli’nin internet sitesine ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Carlsberg Müzesi

Her sene en güzel Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan Carlsberg Müzesi bu sene restorasyon nedeniyle maalesef kapalı. Dolayısıyla Carlsberg Fabrika gezileri de yapılamıyor, sadece hediyelik eşya dükkanı Salı – Perşembe saat 11.00 -15.00 arası açık. S trenine binip Carlsberg istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Carlsberg Müzesi’nin internet sitesi bu linkte!

kopenhag carlsberg müzesi

Kongens Nytorv & Nyhavn

Aslında iki farklı noel pazarı olmalarına rağmen bir noktada ikisi de birbirine bağlanıyor 🙂 Nytorv’dan başlayıp ilerlerseniz yolun sonunda Nyhavn’a ulaşıyorsunuz. Nyhavn bölgesi Kopenhag’ı düşününce aklınıza ilk gelen yer: yani şu an kafanızda canlanmış olan rengarenk evler ve tekneler. Nytorv’deki devasa yılbaşı ağacı ve meşhur otel Hotel D’Angleterre’in muhteşem ışıklandırması ile başlayıp Nyhavn’ın kalp şeklindeki süslemeleriyle karşılaşacağınız, bolca yemek seçeneği, sıcak şarap (Danimarkalıların da dediği gibi Glögg) ve hediyelik eşya bulabileceğiniz Nyhavn Noel pazarını eminim çok seveceksiniz. Yalnız akşamları ve hafta sonlarında inanılmaz kalabalık oluyor, bu yüzden yürümekte zorlanabilirsiniz. Sabah saatlerinde standlar kapalı oluyor ancak muhteşem Kopenhag fotoğrafları çekmek için mutlaka Nyhavn’a uğrayın!

15 Kasım – 22 Aralık arasında ziyaret edebilirsiniz.

kopenhag yılbaşı pazarı
Kongens Nytorv
kopenhag noel marketleri
Kongens Nytorv
kopenhag noel 2019
Nyhavn

Hojbro Plads

Kopenhag’ın en uzun ve meşhur caddesi Strøget’in tam merkezinde bulunan Hojbro Plads’ı gözden kaçırmanız çok zor. Burada Kopenhag Belediyesi’nin katkılarıyla internasyonal bir Noel pazarı kuruluyor. İnternasyonal derken nasıl oluyor diye düşünebilirsiniz: Almanya’nın sosisli sandviçlerinden Fransız yemeklerine kadar farklı mutfakları bulabildiğiniz için internasyonel diyorlar. Buraya kadar gelmişken Strøget’i de baştan aşağıya gezebilirsiniz, her yer yılbaşı temasında olduğu için çok keyifli bir yürüyüş olur.

15 Kasım – 22 Aralık arasında ziyaret edebilirsiniz.

kopenhag yılbaşı 2020

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen’ı hepimiz Danimarkalı çocuk masalları yazarı olarak duyduk, belki küçükken masallarını okuduk. Andersen’ı anmak adına her yıl onun adına da bir Noel pazarı düzenleniyor. Burası diğer Noel pazarlarına oranla çok daha küçük ancak sevimli bir havası var. Eğer yakınlardaysanız uğrayabileceğiniz güzel bir seçenek olabilir. Burada aynı zamanda Hans Christian Andersen müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

15 Kasım – 21 Aralık arasında ziyaret edebilirsiniz.

kopenhag noel pazarı

Christiania

Alternatif bir Noel pazarı ararsanız Christiania’daki Noel pazarına uğrayabilirsiniz. Kopenhag’ın özerk bölgesi Christiania’da el yapımı yılbaşı ağacı süsleri, seramikler ve tablolar bulabilirsiniz. Burası diğer Noel pazarlarına göre biraz daha “oryantal” olarak tanımlanıyor.

kopenhag christiania

Umarım benim yaşadığım mutluluğun (cüzdanım çalınmasına rağmen hala çok güzel hatırlıyorum 😁) çok daha fazlasını siz de Kopenhag’da bulursunuz. Herkese iyi tatiller dilerim. Herkes için çok sağlıklı ve mutlu bir yıl olması dileğiyle…🎄

Kopenhag’la ilgili daha detaylı bilgi isterseniz Visit Copenhagen sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir