Lüksemburg

Lüksemburg

Lüksemburg için yorumlar kapalı
Yurtdışı

Lüksemburg

Lüksemburg

Hem başkentin hem de ülkenin adı Lüksemburg olunca ortalık biraz karışsa da ben blogda her ikisinden de bahsedeceğim ama öncelikle ülke olarak Lüksemburg’dan başlayıp genel bilgiler vermekte fayda var. Aslında bireysel olarak gezilse de turla gidilse de genelde 1 gün ayrılan ya da geçiş ülkesi olarak tercih edilen Lüksemburg çok küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek çok yeri var. Çok yer var derken de abartmış olmayayım da, en azından 3-5 gün gezmek isteseniz gidecek yer bulursunuz 🙂 “Onun yerine çevresindeki büyük şehirleri görürüm bütün ülkeyi görmeye ne gerek var.” derseniz de haklısınız tabii, ben de sadece Lüksemburg’u keşfetmek için gitmişim gibi konuşmayayım 🙂

Arkadaşım Lüksemburg’da yaşadığı için yaklaşık 10 gün onun yanında kaldım, bu 10 gün boyunca hem Fransa’da hem de Almanya’da görmek istediğim şehirlere trenle gittim hem de Lüksemburg’da şehir dışındaki doğal güzellikleri gezme fırsatı buldum. Böyle bir durum haricinde Lüksemburg’da 10 gün kalmaya hiç gerek yok zaten.

Gezerken en çok faydalandığım, ayrıca haritasını da kullandığım siteyi de buraya bırakıyorum. Haritadaki önerilerin birazını ben de sizin için aşağıda “Gezilecek Yerler” kısmında derledim. Sitede ayrıca günübirlik ve şehir içi turlar ya da anlaşmalı otellerle turlar ve özel indirimler bulunuyor. “Special Offers” kısmında birçok seçenek var.

Kısaca Lüksemburg’dan bahsetmek gerekirse:
 • Meşrutiyet ile yönetiliyor.
 • Nüfus: yaklaşık 580.000
 • Başkent: Lüksemburg
 • Resmi dil: Lüksemburgca (Ancak Fransızca ve Almanca kullanılıyor genelde)
Lüksemburg Kantonları:
 • Capellen
 • Clervaux
 • Diekirch
 • Echternacht
 • Esch-sur-Alzette
 • Grevenmacher
 • Lüksemburg
 • Mersch
 • Redange-sur-Attert
 • Remich
 • Vianden
 • Wiltz

Lüksemburg ‘da Ulaşım

Lüksemburg’da ulaşım oldukça rahat. Trenle ülkenin çoğu yerine, tren gitmeyen yerlere de otobüs gidiyor. Lüksemburg’da şehir içinde otobüse binmek de benim gördüğüm kadarıyla çok rahat, ancak iş giriş-çıkış saatlerinde orada da trafik oluyor. Başkent dışında ise diğer şehirlere giderken bir sürü otobüse bindim, otobüslerin hepsi konforlu ve kalkış-varış saatlerine çoğu zaman uyuyor (şehir içinde trafik varsa biraz daha sapma oluyor tabii).

Toplu taşıma için Luxembourg Card alabilirsiniz ya da 24 saatlik toplu taşıma kartı alırsanız 4 euro tutuyor, bütün toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz. Tren garlarındaki danışmadan satın alabiliyorsunuz, orada nereye gitmek istediğinizi söylediğinizde de epey yardımcı oluyorlar. Onun dışında daha detaylı olarak buradan bakabilirsiniz. Luxembourg Card ise toplu taşıma ve turistik aktivitelerde indirimler sağlıyor. Luxembourg Card detaylarına da buradan bakabilirsiniz.

Ancak ben Lüksemburg’dayken bütün ulaşımımı bu siteden planladım. Sitenin ingilizcesi yok sanırım ama ben açıklayayım. “De” kalkış noktanız, “A” varış noktası. “Heure de départ” kalkış saati, “Heure d’arrivée” varış saati. Örneğin kalkış saati olarak 17.40 seçtiğinizde 17.40’tan itibaren son sefere kadar gösteriyor. Varış saati seçtiğiniz zaman da o saate en yakın seçenekleri gösteriyor. Çıkan seçeneklerin üzerine tıkladığınızda ise bütün yolculuk detaylarını gösteriyor, süreyi, aktarmaları, ne kadar yürümeniz gerektiğini ya da hangi aracı kullanmanız gerektiğini… En azından ben Fransızca bildiğim için bana çok faydalı oldu ve tek başıma gezmeme rağmen hiç kaybolmadım.

Lüksemburg’da Gezilecek Yerler

 • Başkent Lüksemburg

Tabii ki gezmeye ilk olarak başlanacak yer burası. Blogda çok daha detaylı yazacağım için burada sadece bahsedip diğer yerlere geçiyorum.

lüksemburg gezi

 • Mersch Bölgesinde bulunan 7 Kale

Eğer kalelere ilgi duyuyorsanız doğru ülkedesiniz, 7 tane kalenin bulunduğu bölgeye bir gününüzü ayırarak seçtiğiniz kaleleri görebilirsiniz. Kaleler 2 tane Ansembourg’da olmak üzere, Hollenfells, Koerich, Mersch, Schoenfels ve Septfontaines bölgelerinde bulunuyor.

Bunun dışında Vianden, Beaufort ve Bourglinster bölgelerinde de yine kaleler bulunuyor.

lüksemburg gezi rehberi
Vianden Kalesi
 • Esch-sur-Sure

Burası ufacık bir köy olmakla birlikte köyün en tepesinde kale kalıntıları bulunuyor ve çok güzel bir manzarası var. Buraya da gittiğim için blogda detaylıca bahsedeceğim.

Esch-sur-Sure lüksemburg

 • Mullerthal

Muhteşem bir yürüyüş parkuru olan Mullerthal bölgesinde doğayla ilgili pek çok aktivite bulabilirsiniz. Asıl olarak çizilmiş 3 tane parkur olsa da ekstra parkurlar da mevcut. Tabii burada bahsettiğim günlük bir yürüyüş değil parkurlar 37-38 km uzunluğunda profesyonel yürüşler için hazırlanmış. Bunun dışında “Wanterbach” kayalıklarında kaya tırmanışı da yapabilirsiniz, ancak bunun için çeşitli belgeler istiyorlar. Benim ilgi alanıma çok girmediği için araştırmadım ancak bu konuya özel ilgisi olanların gitmeden önce detaylıca araştırmasını tavsiye ederim. Bu sporlar haricinde piknik, mangal ve oyun alanları da bulunuyor. Buradaki linkten yürüyüş rotalarından, mesafelerden konaklanacak yerlere kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Mondorf-les-bains

Dağların arasında kalmış bu ufak bölgeden yüksek mineralli su çıktığı için burası spa bölgesi haline gelmiş. Eğer doğanın içinde harika bir spa deneyimi yaşamak isterseniz burası tam size göre. Fotoğraf bölgedeki otellerden sadece bir tanesi 🙂

Mondorf Parc Hotel
Mondorf Parc Hotel (Fotoğraf booking.com’dan alınmıştır.)
 • Schengen

14 Haziran 1985 yılında Schengen Antlaşması’nın imzalanmasıyla burası da turistik bir bölge haline gelmiş. Lüksemburg, Almanya ve Fransa sınırında bulunan Schengen, Mosel Nehri kıyısında şaraplarıyla ünlü ufak bir köy. Eğer giderseniz Schengen Müzesi’ni ve anıtını ziyaret edebilirsiniz.

 • Bettembourg (Parc Merveilleux)

Parc Merveilleux Lüksemburg’da bir eğlence parkı. İçinde kuklalar, oyuncaklar ve bir hayvanat bahçesi bulunuyor, çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek isterseniz tercih edebilirsiniz. Burada bütün bilgiler var.

 • Rumelange

Son olarak yine farklı bir aktivite yapmak isterseniz Rumelange bölgesindeki Maden Müzesi’ne gidebilirsiniz. Vagonların içine binip gezebileceğiniz müzede 19.yüzyılın başından 1980’lere kadar toplanan maden ekipmanlarını, makineleri ve arşiv belgelerini görebilirsiniz. Fotoğraflarına ve diğer bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.