Mardin
Türkiye

Mardin’de Konaklama ve Gezilecek Yerler

Mardin Gezi Rehberi

Bugünkü konumuz eşsiz coğrafyasıyla Mardin! Türkiye’de beni en çok etkileyen şehirlerden birisi Mardin oldu ve bence tekrar tekrar gidilecek bir şehir. Farklı kültürlerin birleştiği, Mezopotamya’nın en güzel şehirlerinden Mardin’de nerede kalınır, neler yapılır, turla mu gitmeli tursuz mu anlatıyorum. Ayrıca Mardin gezisinde yediğimiz her şey Mardin’de Nerede Yenir? yazısında.

mardinde konaklama

Mardin’e turla mı gitmeli tursuz mu?

Turla gitmek isteyenlere:

 • Eğer az zamanınız varsa turla gitmek planlama yapmanız açısından daha faydalı olabilir. Örneğin 2 gece 3 gün zamanınız varsa ya da haftasonu için gidecekseniz turla daha pratik olur.
 • Mardin merkezi dışında Midyat, Dara, Hasankeyf gibi yerleri görmek istiyorsanız yine turla gitmeniz daha iyi olur.
 • Gittiğiniz yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız haliyle bir rehbere ihtiyacınız oluyor, dolayısıyla yine tur tavsiye ediyorum 🙂
 • Özellikle fotoğraf çekmek için gidiyorsanız fotoğrafçılık turlarına da katılabilirsiniz.

Tursuz gitmek isteyenlere:

 • Sadece Eski Mardin’de gezmek istiyorsanız kendiniz de çok rahat gezebilirsiniz.
 • Turla gitmek istemiyor ancak çevredeki yerleri de görmek istiyorsanız araba kiralayabilir ya da günübirlik turlara katılabilirsiniz. (Tatil zamanları çok kalabalık oluyor günübirlik turu da önceden ayarlamak gerekebilir.)
 • Tursuz gidip arabayla Urfa, Diyarbakır gibi çevredeki şehirleri de içeren bir gezi yapabilirsiniz.

Mardin’de Nerede Kalınır?

Biz Mardin’in merkezinde bulunan Maridin Otel‘de konakladık. Tipik Mardin mimarisine uygun eski bir konak, otele dönüştürülerek hizmete girmiş. Oteli tercih etmemizde hem merkezi oluşu hem de terasının muhteşem manzarası etkili oldu. Fiyat/kalite performansı ve odalar da gayet güzeldi, sadece kahvaltısı daha güzel olabilirdi ancak hiç bir sorun yaşamadan memnun bir şekilde ayrıldık ve bol bol da fotoğraf çektik.

Maridin Otel dışında, Zinciriye Otel ve İzala Butik Otel’e de bakabilirsiniz.

mardinde nerede kalınır

Maridin Otel
Maridin Otel

Maridin Otel

Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin gezisinde gidebileceğiniz yerleri sizin için sıraladım. Genel bilgilere zaten her yerden ulaşabilirsiniz o yüzden onları yazmayacağım, sadece kendi yorumlarımı ve fotoğrafları ekleyeceğim 🙂

 • Mardin Müzesi

Gezdiğim birçok müze arasında Mardin Müzesi en beğendiğim müzelerden birisi oldu. Hem mimarisi çok güzel hem de içerisinde atölyeler olması çok hoşuma gitti. Müzeden direkt hediyelik eşya almak yerine kendiniz yapmanız bence çok güzel bir fikir. İçeride boş bir metal üzerine kendiniz sikke bastırabiliyorsunuz ya da mendil, bez çanta gibi şeylerin üzerine kendi seçtiğiniz bir desenle baskı yapabiliyorsunuz.

Mardin Müzesi

 • Zinciriye Medresesi

Mardin manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi de Zinciriye Medresesi. Bütün Mezopotamya ayaklarınızın altındaymış gibi gözüküyor, özellikle günü batırmak için çok güzel bir yer. Ayrıca Zinciriye Medresesi’ne çıkan basamaklar da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden 🙂

Mardin Zinciriye Medresesi

Mardin Zinciriye Medresesi

 • Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi de Mardin’de en çok fotoğrafı çekilen yerlerden birisi. Biz de fotoğraflarımızı çektikten sonra oturup biraz da etrafı izleyip dinlendik. Ancak üst katı restorasyondan dolayı kapalıydı. Ayrıca nedense merkezden yürüyerek gitmeye karar verdik çok manasız bir kararmış, hiç tavsiye etmiyorum ?

Mardin Kasımiye Medresesi

Mardin Kasımiye Medresesi

Mardin Kasımiye Medresesi

 • Ulu Camii

Mardin’e panoramik baktığınızda dikkatinizi çeken iki minareden bir tanesi Ulu Camii’ye ait. En güzel Ulu Camii manzarası için de Seyr-i Merdin’in terasına ve Zinciriye Medresesi’ne çıkabilirsiniz.

Mardin Ulu Camii

 • Latife Camii

Latife Camii’ni gezerken en çok dikkatimi çeken şey minareye çıkan insanlar olmasıydı, biz çıkmaya cesaret edemedik ama manzarası çok güzeldir eminim 🙂

Mardin Latife Camii

 • Mardin Evleri

Ara sokaklarda gezinirken çok tatlı bir teyzenin bizi “Gelin süryani evlerini de görün.” diyerek ısrarla evine davet etmesi üzerine biz de girdik. Bize avluyu ve evin odalarını gezdirdi. Evin çok sade bir şekilde döşenmesi dikkatimi çekti. Ayrıca avlular da evlerin vazgeçilmez bir kısmıymış.

 • Midyat

Mor Gabriel Manastırı ve Midyat Konukevi gibi yerlerin olduğu Midyat’a ayrıca bir yazı yazacağım için buraya sadece adını ekledim.

Mardin Gezisinde Gidilecek Diğer Yerler

Diğer yerler yazmamın sebebi bizim gitmemiş olmamız 🙂

 • Sakıp Sabancı Kent Müzesi
 • Deyrulzafaran Manastırı (Arabamız olmadığı için biraz ulaşım sorunu yaşadık 🙂 )
 • Dara Antik Kenti (Çok istiyordum ama zamanımız kalmadı.)
 • Hasankeyf (Üzülerek söylüyorum bu kadar değerli bir yerde artık görülecek bir şey kalmamış açıkçası o yüzden gitmeyi tercih etmedik.)

Mardin

Mardin’den Ne Alınır?

 • Sabun

Mardin çarşıda gezerken neredeyse adım başı karşınıza çıkan sabunlar güzel bir hediye olabilir 🙂 Özellikle Siirt ve çevresinde meşhur olan ve tamamen doğal içeriğe sahip “bıttım sabunu”ndan alabilirsiniz. Bu sabunun ayrıca birçok faydası bulunuyor.

 • Şahmeran

Mezopotamya topraklarında yaşadığına inanılan Şahmeran’ın kısmet getirdiği ve nazardan koruduğu düşünülüyor. Annem geçen sene gittiğinde almıştı ancak 2 ay içinde kırıldı ve paramparça oldu. Bunu söyleyince “Aaa nazar çıkmış” tepkileri aldığımız için mecburen bu sene de ben bir tane aldım 🙂

 • Kahve

Mardin kahvesi, Dibek kahvesi, Süryani kahvesi, Menengiç kahvesi gibi bir sürü çeşit arasından seçip hediye olarak alabilirsiniz.

 • Badem şekeri

Mardin çarşısında yürürken dikkatinizi çeken mavi renkteki badem şekerleri bence hediyelik için ideal. Ancak Davut Selim’de bir tiramisulu badem var ki hepsinin önüne geçiyor… Orada yemek için aldık, yetmedi dönerken uçakta yeriz diye aldık, elimizdekiler bitti diye İstanbul’a sipariş verdik bir de… Her zaman bulunmadığı için online satışı yokmuş ama telefonla arayıp sipariş de verebiliyorsunuz.

 • Şarap

Mardin’in ünlü süryani şarabını duymayan kalmamıştır herhalde 🙂 Mardin’e kadar gitmişken şarap tadımı yapmayı da ihmal etmeyin.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir