Yurtdışı

Münih

Münih Gezi Rehberi

Münih’e ulaşım

Almanya’nın üçüncü en büyük, Bavyera eyaletinin da en büyük şehri olan Münih’e uçakla gidecekseniz zaten şehir içine metroyla rahatça ulaşabilirsiniz. Münih’e trenle ulaşsam de İstanbul’a Münih’ten döndüm. Havalimanına giderken ise google maps uygulamasından rota çizerek hangi metroya gitmem gerektiğini ve ne tarafa doğru gideceğimi kolaylıkla buldum. S-Bahn trenleriyle havalimanına ulaşabilirsiniz. Zaten duraklarda da havalimanı için ne tarafa gitmeniz gerektiğini gösteriyor.

Münih’e trenle gidecekseniz ise bilette nereye bakmanız gerektiğini Hallstatt yazısında detaylıca açıkladım. Bu kadar açıkladım ama kendim anlayana kadar da baya zaman geçti. İlk başta Viyana’dan Hallstatt’a giden treni kaçırıyorduk, peronu bulamadığımız için. Sonra da Hallstatt’tan Münih’e gelirken de yanlış tren istasyonunda indik. O kısım nasıl oldu hiç bilmiyorum 🙂 Oteli de özellikle tren istasyonuna yakın olarak seçmiştik ama yanlış istasyonda ineceğimizi hesaplayamadık. Dolayısıyla yanlış indiğimiz istasyondan tekrar metroya binerek otele ulaştık.

Bir de tren saat öğlen iki gibi Münih’e varacağı için sonraki günle beraber tam bir gün gezebileceğimizi düşünmüştük. O da teoride kaldı 🙂 Yanlış yerde inince otele gidip check-in yapıp, tekrar otelden çıkmamız saat dördü buldu. Sonraki gün de kahvaltı ederiz diye düşünmüştük ama ben hastalanınca onu da yapamadık.

Bu kadar tersliğe rağmen yılmadım az da olsa gezdim, bir sürü eksik olduğu için kusura bakmayın 🙂 Bunlar olmasaydı da yine de Münih için bir gün yeterli değil, şimdi tekrar gidecek olsam listede yine çok şey var.

Münih’te şehir içi ulaşım

Metro ağı Viyana’daki gibi geniş olmasa da metro sistemleri aynı. Dolayısıyla Viyana‘da ulaşım başlığında yazdığım metroyla ilgili bilgiler burada da geçerli. Bilet aldıktan sonra metrodaki makinelerden bileti damgalatmanız gerekiyor. Bilet alırken ise seçeneklerde Türkçe de olduğu için zorlanmadan ne tür bir bilet istediğinizi seçebilirsiniz. Biz sadece tren istasyonundan otele giderken ve havalimanına giderken metro kullandık, onun dışında bütün şehri (her ne kadar yorulsak da) yürüyerek gezdik.

Münih’te nerede kalınır?

Arthotel Munich‘i, hem metro hem tramvay hem de havalimanına giden S-Bahn duraklarına çok yakın olduğu ve ayrıca şehir merkezine de yürüyerek gidebileceğimiz için tercih ettik. Bunlar dışında modern bir otel olması ve fiyat-kalite dengesi iyi olması da bir artı kattı. Resepsiyonda bize her konuda yardımcı oldular ve odaya gittiğimizde çikolatalar ve şekerlerle karşılandık. Booking.com‘dan otelle ilgili fiyatlara ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Münih’te gezilecek yerler

Şehir merkezi

Alışveriş yapmak için ve Münih sokaklarını gezmek için şehir merkezine gidebilirsiniz. Bir çok dükkan ve mağaza bulunuyor, biz hediyelik eşya dükkanlarına baktık ve biraz da sokaklarda fotoğraf çektik.

Marienplatz

Eski ve yeni belediye binalarının ve St. Peter Kilisesi’nin olduğu Marienplatz’da fotoğraf çekebilirsiniz, ayrıca yeni belediye binasına çıkıp şehri yukarıdan panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Eski belediye binası

Rathaus (belediye binası)

Karlsplatz

Şehrin en önemli meydanlarından olan Karlsplatz’dan sonra artık şehir merkezine ulaştığınızı anlıyorsunuz.

Şehrin tarihi kapılarından bir tanesi

Listemde olup da gidemediğim yerleri şöyle özetlemek istiyorum:

  • Eski kraliyet sarayı olan Residenz’da gezip kraliyet eşyalarını görebilir, sarayın dekorasyonunu ve mimarisini inceleyebilirsiniz.
  • İngiliz Bahçesi (English Garden) adı verilen şehrin en büyük parkında keyifli zaman geçirip, Chinese Tower adındaki biracıda farklı biralar deneyebilirsiniz.
  • BMW müzesi’ni gezebilirsiniz.
  • Eğer Münih yerine çevresindeki alternatif yerlerle de ilgileniyorsanız Neuschwanstein Kalesi’ne gidebilirsiniz. Nasıl gidilir diye düşünüyorsanız da “neuschwanstein castle tour from munich” diye google’da aratarak Münih’ten kalkan turları araştırabilirsiniz. Veya tek başınıza gitmek istiyorsanız trenlere bakabilirsiniz.
  • Eylül-Ekim ayları gibi gidecekseniz “Oktoberfest” denilen bira festivaline katılabilirsiniz.

Münih’te yeme-içme

Öğlen ya da akşam yemeği için Augistiner-Keller

Geleneksel bir yemek istiyorsanız burası gerçekten doğru bir tercih. İçerisinin dekorasyonunu çok beğendim ve içeride ayrıca bir sahne vardı, yanlış anlamadıysam o sahnede gösteriler oluyor ama emin değilim şimdi yalan söylemeyim 🙂 İnternet sitelerini inceledim ama ingilizce diye seçince bile hala almanca yazıyor o yüzden tam anlayamadım 🙂 Bu arada inanılmaz keyifli bir bahçeleri var ama hava soğuk olduğu için kapalıydı. Ayrıca Münih’in en büyük biracılarından bir tanesiymiş o yüzden mutlaka biralarını deneyin!

Son olarak ufak bir dipnot: yemeğin yanında Türkiye’de getirdikleri ekmek sepeti gibi bir pretzel sepeti vardı. Tabi burada dilim başına para alma gibi bir kültür olmadığı için pretzel başına para vermemiz gerekeceğini düşünemedik 🙂 Tanesi 1.5 euroymuş…

münih

münih

münih   

münih

Tatlı için Tram Café 

Tramvaydan kafeye çevrilmiş olan bu şirin yerde krep ya da çeşitli tatlılar deneyebilirsiniz.


münih
münih

Çay, kahve için Trachtenvogl

Bir sürü çeşit sıcak çikolata için burayı tercih ettik, hava soğuk olduğu için ilk dikkatimi çeken bunlar oldu 🙂 Onun dışında çay, kahve ve atıştırmalıklar da bulunuyor. Paylaşımlı masalarıyla oldukça samimi bir ortam.

münih

Pub olarak Tap-House 

Bu kadar çeşit birayı başka bir yerde görmedim desem yerinde olur. Nasıl karar vereceğiz konusunda ise en doğrusu çalışanlara danışmanız. Tek hayal kırıklığına uğradığım nokta biranın yanında patates kızartması yiyememek oldu 🙂 , atıştırmalık olarak az seçenek vardı ama bira konusunda oldukça başarılıydı.

münih

münih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.