nezahat gökyiğit botanik bahçe
İstanbul

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul’da Bir Botanik Bahçe: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Doğaya hasret kaldığımız İstanbul’da yeşile doymak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi! Özellikle bahar aylarında İstanbul’da nadir bulunan Japonya’nın simgesi Sakura ağaçlarını görmek için gidebilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler ve etkinlikler için İstanbul Gezi Rehberi‘ne göz atmayı ihmal etmeyin!

nezahat gökyiğit botanik bahçe istanbul

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerededir?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’da Ataşehir ve Ümraniye arasında 46 hektarlık bir alana kurulmuştur. Şu anda Ataşehir girişinde çalışmalar olduğu için Ümraniye girişi kullanılıyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Hakkında Bilgiler

Giriş Ücreti

Bahçeye girişler ücretsizdir ve yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Mevsimlik açılış – kapanış saatlerine Botanik Bahçe’nin kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://ngbb.org.tr/ziyaretci.html

Bitki Türleri

Botanik Bahçe’de toplam 9 ada bulunuyor: bunlar Merkez Ada, İstanbul Adası, Meşe Adası gibi isimlerle bahçe içerisinde farklı farklı alanları temsil ediyor. Bu adaların her birinde farklı tür bitkiler bulunuyor ve botanik bahçenin toplamında binlerce çeşit bitki var. Örneğin Merkez Ada’da Nilüferleri, Kaktüs ve Etki Bitkiler Serasını görebilirsiniz. Benim şahsi favorim ise Sakura Ağaçları.

Atölyeler

Burada aynı zamanda atölyeler de düzenleniyor: Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu, Bitki Ressamlığı gibi kurslar bulabilirsiniz. Ayrıca çocuklara özel Ahşap Atölyesi gibi atölyeler de düzenleniyor.

Sakura Mevsimi

Japonlar tarafından aşkın ve barışın simgesi olan Sakura’lar mevsimi geldiğinde bambaşka bir hale bürünüyor. Özellikle Japonya’da Sakura Mevsimi çoşkuyla kutlanıyor. Sakuralı içeceklerden şekerlere kadar birçok alanda da Sakuraları kullanıyorlar.

İstanbul’da Sakura mevsimi hava durumuna bağlı olarak mart sonu, nisan başı gibi başlıyor ve yaklaşık 10 gün boyunca çiçekleri görebiliyorsunuz. Eğer Sakuraları görmek istiyorsanız senelik olarak takip etmekte fayda var, bir sene mart sonunda çiçek açıp diğer sene nisan ortasında açabiliyor.

istanbul sakura

İstanbul’daki Sakura Bahçeleri

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi haricinde İstanbul’da nerelerde sakura var?

Baltalimanı Japon Bahçesi

Sakuraları görebileceğiniz ikinci yer ise Baltalimanı Japon Bahçesi. Burası da Sakura mevsiminde çok ilgi çeken yerler arasında, giriş ücretsiz.

Emirgan Korusu

Nezahat Gökyiğit ve Japon Bahçesi kadar olmasa da birkaç tane Sakura da Emirgan Korusu’nda bulunuyor.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı’nda da bir tane Sakura bulunuyor. Buradaki de İstanbul’daki en yaşlı Sakura ağaçları arasında yer alıyor.

istanbul sakura

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir