Yurtdışı

Positano

Güney İtalya Turu’nda Positano

Amalfi Kıyıları turumuzda Sorrento‘dan sonraki durağımız Positano ? Dimdik yamaçlar arasına kurulan ve nefes kesici bir tatil bölgesi olan Positano’ya varınca ilk olarak köye panoramik olarak tepeden bakacağımız bir noktada durduk. Manzara gerçekten inanılmazdı, tam o anda insan kendini dünyanın tepesinde gibi hissediyor. Onlarca turistle birlikte fotoğraflarımızı çektikten sonra otobüsü park etmek üzere şehir merkezine doğru ilerledik.

Otobüsten indikten sonra serbest zaman verildi. Benim fotoğraflarını ilk gördüğüm andan beri gitmek istediğim bir otel vardı: Le Sirenuse. Yürüyerek öğle yemeği için otele ulaştık ancak hesaba katmadığım ufak bir detay vardı, rezervasyon yaptırmamıştım ?‍♀️Rezervasyon yaptırmadığımız ve otel müşterisi olmadığımız için restorana da giremedik. Hem üzüldüm hem de tekrar gitmek için bir bahane oldu aslında ? Yine de otelin balkonundan fotoğraf çekmemize izin verdiler. Ne kadar güzel bir yer olduğunu kelimelere dökemiyorum bile, gerçekten aşık oldum.

le sirenuse positano

Yemek hayalleri suya düşünce başka bir yer bulmak için tekrar yürümeye başladık. Yaklaşık 1-2 dakika yürümüştük ki aynı manzaraya sahip, müthiş balkonlu bir restoran dikkatimizi çekti: L’Ancora Bar-Ristorante. Asıl istediğim yerde yiyememiş olsak da keyfimizi hiç bozmadık ve manzaraya karşı leziz makarnalarımızı yedik ve keyif yaptık. Yeri gelmişken değinmekte fayda var Positano gerçekten pahalı bir yer. Yemekler olsun, hediyelik eşyalar olsun diğer İtalyan şehirlerine göre fiyatlar daha yüksek. O yüzden plan yaparken bu detayı da unutmamakta fayda var.

positano sahil

Yemekten sonra sahile doğru inmeye karar verdik. Hava eylül ayı olmasına rağmen çok sıcaktı ve o sıcakta merdivenler hiç keyif vermedi açıkçası 🙂 Bu kadar yamaç olunca merdivenlerin de çekilmez olması çok normal  ancak böyle mükemmel bir manzara için ne kadar merdiven olsa da katlanıyoruz mecburen… Biz havanın bu kadar sıcak olacağını tahmin etmediğimiz için ne mayo ne de havlu almamıştık. Demek ki neymiş nasıl olsa turla gidiyoruz diye hiç bir şeyi araştırmadan gitmemek lazımmış ? Yine de Positano tam hayallerimdeki gibi inanılmaz güzeldi, umarım tekrar ziyaret etme fırsatım olur.

amalfi kıyıları positano  positano

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir