Rize

Rize

rize gezi rehberi
Türkiye

Rize

Rize Gezi Rehberi

Mayıs ayında 2 gece 3 günlük bir programla Rize ‘ye gittik. Doğasına hayran kaldığımız Rize ‘de neler yaptık, nerede kaldık, nereleri gezdik hepsini bu yazıda topladım. Turla gitmeyi düşünenler için daha önce Etstur ile yaptığımız Karadeniz yazısının linki de burada.

Rize’ye Ulaşım

Rize’ye havalimanı olmadığı için en yakın havalimanı olan Trabzon Havalimanı’ndan Rize’ye ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’ndan yaklaşık 70 km ve 1 saat sürüyor. Rize-Artvin Havalimanı ise yapım aşamasında. Bitince Rize’ye yaklaşık 30 km olacak ve yarım saat sürecek. Trabzon’dan araç kiralamak rahatlık açısından en mantıklı seçenek. Araba kiralamak istemezseniz Trabzon Havalimanı’ndan kalkan Havaş Otobüsleri ile Rize’ye ulaşabilirsiniz.

Rize’de Ulaşım

Rize’de ulaşım için en kolay yol 4×4 araç kiralayarak gezmek. Biz Trabzon Havalimanı’nda Ceyhun Rent A Car‘dan Dacia Duster kiraladık, herhangi bir sorun yaşamadık. Bunun dışında araç kiralama için birçok seçenek de var.

Rize’de Konaklama

Pokut Yaylası’nda kalmanın olumlu ve olumsuz yanları

Olumlu Yanları

 • Sabah muhteşem bir manzaraya ve temiz havaya uyanmak
 • Sessizliğin ve doğanın keyfini çıkarmak
 • Zorlu bir yol olduğu için “turist” değil de gerçek doğa severlerin gelmesi
 • Pokut Yaylası’ında gün doğumunda, batımında veya en boş hallerinde fotoğraf çekmek
 • Sabah erken saatlerde sis deniziyle karşılaşmak

Olumsuz Yanları

 • Pokut yolunun çok kötü olması sebebiyle uzun sürmesi
 • Kötü hava koşullarında, örneğin karlı bir günde mahsur kalma tehlikesi
 • Yol yüzünden yaşadığınız zaman kaybı (Az zamanınız varsa)

Eğer sizi Pokut’ta kalmaya ikna ettiysem Pokut’un en güzel otelini açıklıyorum: Plato’da Mola. Sabahları sis denizi üzerinde muhteşem bir manzaraya uyanmak istiyorsanız, tertemiz odaları ve samimi havasıyla Plato’da Mola sizi çok mutlu edecek. Otel fiyatlarına kahvaltı ve akşam yemeği dahil. Akşam yemeği için otele yemeğe gelmek isteyen çok fazla oluyormuş, Vedat Milor da yemeğe gelip tavsiye edenler arasında. Her şeyiyle aşık olduğumuz Plato’da Mola’dan ayrılmak istemeyecekseniz, elimde olsa 1 ay kalırdım 🙂

Pokut’ta değil de Fırtına Deresi üzerinde konaklamak isterseniz geçen geldiğimde kaldığım Dere Otel‘i önerebilirim.

platoda mola

rizede konaklama

pokut yaylası rize

Rize’de Gezilecek Yerler

Zilkale

1.derece arkeolojik sit alanı olan Zilkale, Rize’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Doğa severlerin manzarasına hayran kalacağı Zilkale’nin fotoğrafını çekmek için en güzel yer, Çamlıhemşin Zilkale arasındaki yolda Zilkale’yi karşıdan gören yol. Hemen yolun kenarında durursanız Zilkale’yi tam olarak fotoğraflama imkanı bulabilirsiniz. Zilkale’ye varınca kalenin kendisini kadraja sığdırabileceğiniz bir yer olmuyor, ancak kaleden vadi manzarasını çekebilirsiniz. Kaleye giriş ücreti ise 3 TL.

Şimşir Ormanları

Çamlıhemşin’de Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan şimşir ormanları Türkiye’de sadece burada bulunuyor. Sağlamlığıyla bilinen şimşir ağaçları kaşık, ders aleti, satranç taşı ve tarak yapımında kullanılıyor. Koruma altına alınması gereken bu orman bir çeşit mantar yüzünden hastalık kapmış ve kurumaya başlamış. Buna karşı önlemler alınıyor ancak ağaçların o kurumuş hallerini görmek yine de insanı üzüyor.

Palovit Şelalesi

Ulaşımı epey kolay olan Palovit Şelalesi’ni bence görmeden dönmeyin. Hem Çamlıhemşin merkezinden rahatça ulaşılabiliyor, hem de girişi ücretsiz. 15 metre yükseklikten akan ve Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden olan Palovit’e giderken yanınıza mutlaka yağmurluk alın, bir anda sırılsıklam olabilirsiniz 🙂

palovit şelalesi rize

Çat Vadisi

Biz mayıs ayında gittiğimizde sapsarı çiçekler açmış Çat Vadisi gerçek bir doğa harikası. Çat Vadisi’ni biraz daha yukarıdan görmek için biz Çat Köyü’ne gittik. Köyde yaşayanlar dışarıdan gelen insanların sürekli fotoğraf çekmesinden ve kalabalığından şikayetçi olsa da manzara çok güzeldi. Rahatsızlık vermeyecek şekilde fotoğraf çekerseniz ve çok fazla gürültü yapmazsanız sorun olacağını düşünmüyorum.

çat vadisi rize

Çayeli – Çeçeva Haremtepe Çay Bahçesi

Çay tarlaları arasında çekilen fotoğraf diyince hemen gözünüzde canlandı artık değil mi ? Doğadan Gizli Bahçe reklamından sonra meşhur olan Çeçeva Köyü’ndeki Haremtepe çay bahçesine hayran kalmamak elde değil. Ancak sosyal medyadan görüp gidenlerden sonra çay bahçesinde epey bir yoğunluk olmaya başlamış. Yaz aylarında tur şirketlerinin de buraya götürmeye başlaması sonucunda köy yolları bu trafiği kaldırmamaya başlamış. Köylüler de bu durumdan çok rahatsız oluyormuş. En son okuduğum bir haberde artık girişlerin yasaklandığını gördüm ama daha şu anki durumu bilmiyorum. Biz gittiğimizde mayıs ayı olduğu için hem boştu hem de henüz yasaklanmamıştı, o yüzden doya doya keyfini çıkarttık.

çeçeva haremtepe çay bahçesi

Çilanç Köprüsü

Şenyuva Köprüsü kadar ismi duyulmasa da aynı güzelliğe sahip bir taş köprü burası. Ancak asıl güzellik köprüyü geçince başlıyor. Köprünün diğer tarafına geçince sanki bir anlığına bambaşka bir dünyaya geçmiş gibi hissettik. Bir süre oturduk ve doğanın tadını çıkardık, gördüklerimizin gerçek olduğunu idrak edince de fotoğraf çekmeye koyulduk tabii ki 🙂

çilanç köprüsü rize

rizede gezilecek yerler

rizede ulaşım

rizeye ulaşım

Çinçiva (Şenyuva) Köprüsü

Şenyuva Köprüsü artık bir Rize turunun vazgeçilmezi haline geldiği için anlatacak çok da bir şey kalmamış durumda. Klasikleşmiş olması güzelliğini kaybettiği anlamına gelmiyor tabii ki, gidip keyfini çıkarın 🙂

Rize Yaylaları

Pokut

Çok çok uzun zamandır gittiğim bir yerden bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Sosyal medyada yüzlerce fotoğrafını görmüş olsak da kesinlikle kendi gözünüzle görmek ve doğayı hissetmek çok farklı bir duygu. Pokut’a ulaşıp arabadan indiğimizde tam anlamıyla büyülendim. Hem bu kadar fotoğrafını gördükten sonra oraya ulaşmış olmanın hissi hem de orada kalacak olmanın verdiği heyecan paha biçilemez.

pokut yaylası rize

rize yaylaları

rizedeki yaylalar

Sal

Pokut’un hemen yanında olan Sal Yaylası’na Pokut’tan trekking yaparak ulaşmak mümkün. Biz yürüyüş yapmayı planladığımız gün sağanak yağmur yağdı ve sisten hiç bir yer gözükmüyordu o sebeple gidemedik ama Pokut’a kadar gitmişken oraya da uğrayabilirsiniz.

Badara

Badara Yaylası ufacık bir yayla, her yaylada olduğu gibi yeşillik hakim ve doğa insana huzur veriyor. Ancak ilk defa Karadeniz turu yapıyorsanız ve az zamanınız varsa tavsiyem Badara Yaylası’ndan ziyade diğer yaylalara öncelik vermeniz.

badara yaylası rize

Huser

Bulutların üzerinde bir deneyim yaşamak için Huser Yaylası’nı seçmiştik ancak biz gittiğimizde yollar taşlardan kapanmıştı ve ilerleyemedik. Bir sonraki gidişimde tekrar denemeyi düşünüyorum.

Ayder

Ayder Yaylası yazmaya artık elim gitmiyor çünkü yayladan çok bir park haline gelmiş durumda. Restoranlar, bir sürü otel ve mağazalar hakim Ayder Yaylası’na. Orada görülecek en güzel yer bence Gelin Tülü Şelalesi.

Gito

Bu gezimizde değil ancak 2017’de geldiğimde turla Gito Yaylası’na gitmiştik. Gittiğim ilk Karadeniz yaylası olduğu için bendeki hissi farklı ama bu çok güzel olduğu gerçeğini de değiştirmiyor 🙂 Yaylada kalanlar gezmeye gelenlerin doğayı kirletmesinden ve rahatsızlık vermesinden şikayetçi, bu yüzden giderken orasının da bir yaşam alanı olduğunu unutmayalım.

gito yaylası rize

rize gezi

Rize’de Nerede Yenir?

Çinçiva Kafe

Fırtına Vadisi’ne karşı kahvaltı yapmak isterseniz bence çok güzel bir seçenek. Hem manzarası güzel hem de kahvaltısı lezzetli.

Zua Coffee

Zua Coffee’nin tatlıları çok önerilmişti ancak her gittiğimizde o kadar toktuk ki bişey yemeye fırsat bulamadık 🙂 Ben mürver çiçekli soda içtim ve çok beğendim, sonra kara kara mürver çiçeği nerden bulabilirim diye düşünmeye başladım. Sonuç: hala bulamadım. Ufak bir çay, kahve ve tatlı molası vermek isterseniz mutlaka uğrayın.

Plato’da Mola

Oteli anlatırken de yazmıştım ama buraya da eklemek istedim. Yemekleri inanılmaz güzel ama yer bulması zor, şansınızı deneyin 🙂

Dere Otel Restoran

Daha önce geldiğimizde burada kalmıştık, sadece otel müşterilerine hizmet etmiyorlar aynı zamanda restoran olarak da hizmet veriyorlar. Bence yemekleri gayet güzeldi, yeri de kolay ulaşılabilir. Her yere sürekli kolay ulaşılabilir yazmamın sebebi Rize’de yayla yollarının epey kötü olması bu arada, bunu da yazının sonunda yazmam çok mantıklı oldu ?

Bizim Programımız

1.Gün
 • Çinçiva kafe’de kahvaltı
 • Zua Coffee
 • Peri Dükkanı
 • Şenyuva Köprüsü
 • Ayder Yaylası
 • Huser Yaylası (Biz gittiğimizde yol çok bozuktu çıkamadık)
 • Pokut Yaylası’na varış, akşam yemeği, dinlenme
2.Gün
 • Erken kalkıp otelde kahvaltı ettik ve Pokut’un keyifini çıkardık
 •  Zilkale
 • Palovit Şelalesi
 • Çilanç Köprüsü
 • Şimşir Ormanlarında yürüdük
 • Çat Vadisi
 • Badara Yaylası
 • Otele dönüş-akşam yemeği keyif
3.Gün
 • Otelde kahvaltı
 • Saat 12’de otelden çıkış
 • Lazika çay satış yeri
 • Çayeli Haremtepe- Doğadan Çay Bahçesi
 • Trabzon merkezde yemek
 • Dönüş