Türkiye

Salda Gölü

Başka bir mavi: Salda Gölü

Bugünkü rotamız “Türkiye’nin Maldivleri” olarak tanıtımı yapılan Salda Gölü. Isparta‘da lavanta bahçelerine gitmişken Salda Gölü’ne de uğrayıp fotoğraflamak istedik. Peki Salda Gölü nerede? Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’nü fotoğraflamak için Isparta’dan otobüsle yola çıktık. Yaklaşık 1-1.5 saat süren bir otobüs yolculuğu ile Salda Gölü’ne ulaştık. İstanbul’dan direkt gelmeyi düşünüyorsanız ise İstanbul – Salda Gölü arası yaklaşık 7 saat sürüyor.

Salda, Türkiye’nin en derin gölü ve 1.derece sit alanı, bu yüzden gölde yapılaşma yasak. Ancak kamp alanı olarak ayrılan bölge o kadar çok ki sakin bir yere gideceğimizi umarken müthiş bir kalabalıkla karşılaştık. İlk izlenimim “Eyvah, burada nasıl fotoğraf çekebilirim ki?” oldu. Aşağıdaki fotoğrafa kanmayın 1-2 saniyelik boş yakaladığım bir anda çektim 🙂 Demek ki bütün kalabalığa rağmen güzel fotoğraf çekilebiliyormuş.

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü’ne ne zaman gidilir?

Biz temmuz ortasında gittiğimizde inanılmaz bir kalabalık vardı. Benim tercihim, size de önerim kalabalıkların azaldığı hatta bittiği bir mevsimde giderek beyaz kumların ve mavinin dinginliğinin tadını çıkarmak. Ancak haziran ayında gittiğimizde de resmen fırtına vardı 🙂 Gözümüze giren kumlardan ne gölün keyfini çıkarabildik ne de kumsalda oturabildik. O zaman gittiğimde hiç keyif almamıştım ancak temmuzda hava güzelken gidince kalabalığa rağmen gözüme çok daha güzel gözüktü.

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü’nde konaklama

Biz konaklamayı tercih etmedik ama Hotel Lago di Salda çevreye uyumu ve sakinliğiyle tercih edilebilir. Göl çevresinde kamp yapılabilecek bir sürü alan var. Bu alanların yanında bungalov kiralayabilirsiniz ya da otel de tercih edebilirsiniz. Kışın kayak merkezi olarak kullanılan Salda’da yaz-kış otel imkanı bulunuyor.

Salda Gölü’nde yüzülür mü?

Gölde bizi ilk karşılayan görüntü kocaman bir tabela: “Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” ve gölde yüzen bir kalabalık oldu 🙂 Bu demek değil ki gölde yüzmek tamamen yasak 🙂 Bizim gittiğimiz yerden girilemiyordu ancak göle girmek için ayrılan alanlar da var. Bu alanlardan Maldivler’e benzeyen plaj ise Salda Gölü plajı. Burada suya girdiğinizde ilk bastığınız kısımlar biraz bataklık, bir anda dizinize kadar batarsanız korkmayın. Bu kısmı aştıktan sonra ise harika bir su sizi bekliyor. Zaten kalabalık bir mevsimde giderseniz aklınıza gelecek ilk soru “Bu insanlar oraya kadar nasıl gitmiş?” olacak büyük ihtimalle 🙂 Azimli bir şekilde bataklığı aşarsanız siz de gidebilirsiniz. Suyu tuzlu mu diye sorarsanız ne tatlı ne tuzlu.

Son zamanlarda çok popüler hale gelen Salda Gölü hakkında ise bir endişem var. Ben bir doğa aşığı olarak doğaya müdahale etmeden, kirletmeden ve bozmadan korumaya alınması taraftarıyım. Fotoğraf olarak da tercihim bu yönde ama bu kadar kalabalık ve kamp alanıyla nasıl korunur bu güzellik bilmiyorum. Umarım yanılırım ve bu güzellik bozulmadan saklanabilir.

Salda Gölü gerçekten bembeyaz bir kumsala ve masmavi bir renge sahip. Fotoğraf çekmek için gün batımını beklerken maviliklere daldım gittim, müthiş gün batımı seyre değer.

Bir de ilgimi çok çeken bir özelliğinden bahsetmek istiyorum: Dünya’da Mars özelliğini taşıyan 2 yerden bir tanesi olması. Okuduğum haberlere göre İskoçyalı bilimadamları göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu iddia ediyor. BBC bu konuyla ilgili 2001 yılında yayın bile yapmış. Ne hoş değil mi?

Bu doğa harikası göl ilgiyi ve korunmayı hakediyor. Görün, sevin ve koruyun derim 🙂

Salda Gölü'nde günbatımı
Salda Gölü’nde günbatımı

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir