Samsun

Samsun

Karadeniz Turu

Türkiye

Samsun

Klasik Karadeniz Turu’nda Samsun

Biz tur ile gitmemize rağmen size de fikir olması için Samsun ‘u ayrıca yazdım. Karadeniz turu yapmak istersek nasıl bir yol izleyebiliriz diye düşünenler turun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Tur şirketlerinden esinlenerek kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Samsun ‘da Konaklama

Turda normalde Samsun’da konaklama yapılmıyor ama dönüşte Ünye’de kalacağımız otel sezon başında yandığı için alternatif olarak Samsun’da şehrin biraz dışında kalan Hampton by Hilton otelinde konakladık. Temizlik ve konfor açısından hiç sorun yaşamadık, kahvaltı ve akşam yemeği de gayet yeterliydi.

Samsun ‘da Gezdiğimiz Yerler

Bandırma Vapuru

Mustafa Kemal Atatürk ve 18 arkadaşını İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 tarihinde getiren Bandırma Vapuru’nun gerçek ölçülerindeki örneğini Doğu Park sahili içinde müze gemi olarak ziyaret edebilirsiniz. Bandırma Vapuru’nun orijinali 1919 yılından sonra posta gemisi olarak hizmete devam etmiş ve 1925 yılında hizmet dışı bırakılarak söktürülmüştür.

samsun

samsun gezi

Atatürk Heykeli (Onur Anıtı)

Bandırma Vapuru’ndan sonra ikinci durağımız Atatürk Heykeli oldu. Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan heykel zamanında Viyana’da yarışmalarda finale kalmış ancak “en iyi denge” ödülünü alamamıştır, çünkü heykelin kuyruğu yere değmektedir. Kuyruğu yere değmeseydi “en iyi denge” ödülüne sahip olacaktı. Ancak her bir detay çok ince işlendiği için başka bir ödül alıyor.

samsun gezilecek yerler

Gazi Müzesi

Yemekten önceki son durağımız ise Gazi Müzesi oldu. Zamanında “Mantika Palas” adıyla (halk arasında Mıntıka Palas olarak da geçiyor.) otel olarak kullanılan Gazi Müzesi, Atatürk’ün Samsun’a ikinci gelişinde halk tarafından kendisine hediye edilmiştir çünkü Samsun’a ilk geldiğinde burada konaklamış ve oteli çok beğenmiştir. Alt katta orijinal belgeler ve Atatürk’ün kişisel eşyaları, üst katta ise silah arkadaşlarıyla birlikte balmumu heykelleri bulunuyor.

samsun gazi müzesi

Samsun’da Nerede Yedik?

Öğlene kadar gezilecek yerleri bitirdikten sonra sıra yemeğe geldi. Sonraki durağımız Ordu olduğu için yol üzerinde Terme Ulusoy Tesisi’nde mola verdik. Meşhur Terme Pidesini tatmak için bana kalsa farklı bir yer tercih ederdim ama daha gezecek çok yer olduğu için ve yoğun bir tur olduğu için arada sırada bunlara da katlanmak gerekiyor. Buna rağmen pide gayet güzeldi ve iki kişinin rahatlıkla paylaşabileceği büyüklükteydi. Pide sonrası diğer bir meşhur tat olan Amazon Tatlısını da denemeyi unutmayın 🙂