sanal tur
Listeler

Yükselen Trend: Sanal Tur Yapmak!

Dünyaca yaşadığımız bu süreç bizi her konuda dijitalleşmeye zorladı ve seyahat sektörü de dijitalleşmenin yolunu buldu: sanal tur yapmak! İşte sanal turlar, dünyaca ünlü müzeler ve çok daha fazlası bu yazıda. (İçerikler İngilizce ama Google çeviriyi kullanarak Türkçe’ye çevirebilirsiniz.)

Google Arts & Culture

Google’ın Art & Culture (Sanat ve Kültür) projesiyle Amsterdam’dan Seul’a dünyaca ünlü bir sürü müze tek tık uzağınızda! Hem interaktif deneyimler hem de müze gezileri sunan Google, aynı zamanda artırılmış gerçeklik kullanarak Mona Lisa’yı evinize asmanızı sağlıyor! Elinizin altında bu kadar bilgi olması çok heyecan verici değil mi?

https://artsandculture.google.com/

Google Street Art

Google’ın bu projesinde sokak sanatçıları da unutulmamış. Buenos Aires sokaklarından New York sokaklarına uzanan bir yolculuk için buraya da göz atmayı unutmayın.

https://streetart.withgoogle.com/en/

Google Ulusal Parklar

Evet, hala Google’ın yaptıklarını atlatamadım 🙂 Amerika’daki en çok sevilen ulusal parkları sesli bir tur haline getirmiş, insanın izlerken gerçekten içi gidiyor.

https://artsandculture.withgoogle.com/en-us/national-parks-service/parks

Dünyaca Ünlü Müzeler

Dünyaca ünlü müzeler de sanal tur trendine adapte olmuş durumda. Google Arts & Culture projesinin yanında müzeler de kendi web sitelerinden ayrıca bu konuda çalışmalar yapmış. Ben buraya tek tek müzeleri yazmak yerine hepsinin olduğu bir liste ekliyorum.

https://www.museumnext.com/article/the-best-free-virtual-tours-of-museums-in-the-world/

Disney World

Disney sanki olacakları öngörmüş gibi 2 yıl önce parklarındaki bütün atraksiyonları sanal gerçekliğe uygun hale getirmiş. Youtube’dan videolarını izleyerek kendinizi roller coasterda gibi hissedebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCYyJUEtYv-ZW7BgjhP3UbTg

sanal tur disneyland

Nasa

Bu öneri sadece pandemide değil büyük ihtimalle çoğumuzun hayat boyu ziyaret edemeyeceği Nasa’dan geliyor. Her gün karşımıza çıkan bir fırsat değil ne de olsa 🙂 Hubble Uzay Teleskobunun hikayesini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

https://www.nasa.gov/content/goddard/hubble-360-degree-virtual-tour

Çin Seddi

Çin Seddi’nin o büyülü havasını ekrandan hissetmek imkansız biliyorum ama yine de fikir almak için bakabilirsiniz. Bu arada sesli tur almak isterseniz 8 dolar bir ücreti var.

https://www.thechinaguide.com/destination/great-wall-of-china

Mars

Sanal tur ile başlamıştık ama hedefler bir anda çok yükseldi 🙂 Nasa Curiosity Rover’ın Mars’a iniş yaptığı gün ben takip etmiştim, uzayla ilgili şeyler çok ilgimi çekiyor açıkçası. Curiosity Rover’ın yıllarca Mars’ta kaldığı sürede kaydettiği gerçek Mars görüntüleriyle ve kısa bilgilerle Mars’a yolculuk yapabilirsiniz.

https://accessmars.withgoogle.com/

sanal müzeler

Biraz da ayağımız yere bassın gittiğin yerleri anlat derseniz ona da buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir