tiflis gezi
Yurtdışı

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te 3 Gün!

Tiflis Gezi Yazısı

Tiflis gezi yazısına başlamadan önce ufak bir hikayem var:) Tiflis gezisini planlama hikayemiz trajikomik bence… İlk defa bir yere gitmeye 4 gün önce karar verdik ve uçak bileti alıp otel rezervasyonu yaptık. Şansımıza hem istediğimiz otelde yer bulduk hem de uçak bileti bulabildik.

Şimdi gelelim trajik kısmına… Başlık Tiflis gezi yazısı olsa da bu paragrafın özeti Londra’ya Nasıl Gidemedim? olabilir. Aslında aylar önceden Londra planı yapmıştık, uçak biletlerini kampanyadan aldık, oteli de Londra’ya göre epey ucuza bulduğumuz için rezervasyon yaptık; ancak benim vizem 1 kere değil tam 2 kere reddedildi 😁 Bu da mecburen bizi şöyle bir aramaya yapmaya zorladı: Skyscanner > Her Yer ve vizesiz olan en ucuz yeri seçince yeni rotamız Tiflis oldu, iyi ki de olmuş 💛 Özetle, eğer vizeniz reddedilirse hiç üzülmeyin (ben baya üzüldüm ama olsun) herkesin başına geliyor, önemli olan bu deneyimi de sonunda güzel hatırlanacak bir plana çevirmek.

Uzun lafın kısası Tiflis’e hoş geldik! Tam bir hafta sonu gezisi olan Tiflis’te nerede kalınır, neler yapılır hepsi bu yazıda!

Tiflis gezi detaylarına başlamadan önce ise Gürcistan ile ilgili temel bilgiler burada.

Tiflis Yemek Rehberi burada.

Tiflis’te koyduğum Instagram hikayelerinin hepsi de bu linkte!

tiflis gezi rehberi
Stamba Hotel

Tiflis Nerede?

Son zamanlarda çok popüler bir şehir olsa da hala duymayanlar var tabii 🙂 Tiflis, komşumuz Gürcistan’ın başkenti.

Tiflis’e Nasıl Gidilir?

Tiflis’e ulaşmanın en kolay yolu tabii ki uçak. İstanbul’dan aktarmasız bir şekilde uçabiliyorsunuz ve haftada tam 41 uçuş var! Ayrıca Ankara’dan da aktarmasız uçuşlar var.

Uçak dışında diğer bir seçenek de Tiflis’e otobüsle ulaşım. İstanbul’dan yaklaşık 1 gün 3 saat süren otobüs yolculuğu ile de Tiflis’e ulaşabilirsiniz. İstanbul haricinde de birçok şehirden Tiflis’e otobüs imkanı var.

Ayrıca Batum’dan Tiflis’e trenle de gidebiliyorsunuz. Yaklaşık 5-6 saat süren bir yolculuk ile Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Yol boyunca keyifli manzaraların tadını çıkarmak isteyenler tren de tercih edebilir.

Tiflis’te Ulaşım

Tiflis’te hem otobüs hem de metro kullanımı yaygın olsa da biz çok uyguna geldiği için her yere Bolt uygulaması kullanarak gittik. Havalimanından merkeze 20-25 lari tutuyor, daha sonra şehir içinde en uzak yere ödediğimiz fiyat ise 8 lari. Bu sebeple zaten hava da soğukken toplu taşıma kullanmak istemedik. Kredi kartı bilgisi girmeden sadece nakit ödeme de yapabiliyorsunuz tercihinize göre.

Fabrika Hostel
Fabrika Hostel

Tiflis’te Nerede Kalınır?

Fabrika Hostel

Tiflis’te konaklama deyince neredeyse herkesin önerisi aynı olacaktır: Fabrika Hostel!

Bu kadar kişinin bir bildiği vardır ama değil mi? Sadece turistlerin değil, lokallerin de vakit geçirmek için geldiği bir hostel hayal edin… Lobisinde herkesin rahatça vakit geçirdiği, bir şeyler atıştırdığı, isteyenlerin çalıştığı, isteyenlerin kitap okuduğu… Avlu’ya çıkınca ise 3-4 farklı yemek yeri ve farklı dükkanlar hayal edin. İşte bu hayal ettiklerinizin hepsi Fabrika’da var. Bu yüzden de konaklama konusunda herkesin tercihi burası oluyor.

Hostel deyince genellikle akıllara 10 kişinin kaldığı yataklı odalar gelse de burada 2 kişilik ayrı odalar da var. O yüzden 2 kişi gidiyoruz ama ranzada kalmak istemiyoruz derseniz de gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz.

Otelin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer daha lüks bir konaklama düşünürseniz Stamba Hotel ve Rooms Hotel de en sevilen oteller arasında.

fabrika hostel tiflis
Fabrika Hostel

Tiflis’te Gezilecek Yerler

Rustaveli Caddesi ve Özgürlük Meydanı

Rustaveli Bulvarı olarak da adlandırabileceğimiz Rustaveli Caddesi’nde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. İki yanda hem müzelerin, restoranların, alışveriş yerlerinin hatta Parlamento Binası’nın dizildiği caddenin sonu ise Özgürlük Meydanı’na varıyor.

rustaveli caddesi
rustaveli bulvarı

Old Town (Eski Şehir Merkezi) ve Chreli Abano

Tiflis’e gidenlere mutlaka eski şehir merkezini de görmelerini tavsiye ediyorum. Ağırlıklı olarak Sülfür Hamamlarının bulunduğu eski şehir merkezinde farklı bir spa deneyimi yaşayabilirsiniz… Chreli Abano da bu hamamlardan bir tanesi, dış görünüşü çok güzel olduğu için diğerlerinden daha fazla dikkat çekiyor. Ancak hamam deneyiminin nasıl konusunda bir fikrim yok maalesef 🙂

tbilisi old town

Kartlis Deda

Kartlis Deda Gürcistan’ın sembolü olan anıtsal heykele verilen isim. Bu heykel 20 metre yüksekliğinde, Gürcülerin ulusal kostümünü giyen bir kadın heykeli. Heykelin bir elinde dostlara sunmak için şarap, diğer elinde ise düşmanlara karşı savunmak adına bir kılıç bulunuyor. Bu heykel şehirde gezerken mutlaka dikkatinizi çeker zaten 🙂

Barış Köprüsü (The Bridge of Peace)

Tiflis’te eski şehir bölgesini tekrar canlandırmak için mimar Michel De Lucchi tarafından tasarlanan Barış Köprüsü 30.000 LED ışıkla aydınlatılıyor ve insanların hareket etmesiyle sensörler bu hareketi algılıyor. Bu hareketler sonucunda bir hayvanın nefes alıp vermesini andıran bir görüntü ortaya çıkıyor. Ayrıca bu köprü eski şehir merkezini ve yeni şehri birbirine bağlıyor.

Müzeler

İlgimizi çeken müzelerden Moma’yı gezmeyi tercih ettik. Kalıcı ve değişen sergiler bulabileceğiniz Moma’yı modern sanatlara ilgi duyuyorsanız gezebilirsiniz. Giriş ücreti 10 GEL.

Moma dışında Tiflis’te ilginizi çeken konularda farklı müzeler de bulabilirsiniz.

Gürcistan Ulusal Müzesi

Açık Hava Etnografya Müzesi

Moma Tbilisi

Moma tbilisi
MOMA
moma tbilisi
MOMA

Bank of Georgia Headquarters

Aslında sadece mimarisinden dolayı gezilecek yerlere ekleyebileceğimiz Bank of Georgia Genel Merkezi’nde açıkçası görülecek başka bir şey de yok 😁

bank of georgia headquarters

Sameba Katedrali

Mimari açıdan çok etkileyici olan Sameba Katedrali 2004 yılında inşa edilmiş. Biz gitmeyi tercih etmedik açıkçası uzaktan bakmakla yetindik 🙂

Narikala

Burası Tiflis’te yer alan tarihi bir kale, şehri panoramik olarak görmek isterseniz kaleye gidebilirsiniz. Kaleye ulaşım için teleferik kullanılıyor, dolayısıyla teleferikte de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Merak Edilenler

Vize

Gürcistan’la ilgili genel bilgiler kısmında da yazdığım gibi Gürcistan, dolayısıyla Tiflis’e girerken vize gerekmiyor. Çipli kimlik ile pasaportsuz bile giriş yapabilirsiniz. Çipli kimliğiniz yoksa direkt pasaportla da girebiliyorsunuz.

Tiflis Nasıl Bir Yer?

Benim fikrimce Tiflis, Avrupa ve Sovyetler’in o eski havası arasında kalmış farklı bir şehir. Bir an kendinizi Berlin’de hissediyorsunuz diğer yandan bir arka sokağa geçince o Sovyetler Birliği havasını sonuna kadar hissediyorsunuz. Ama bence genel olarak farklı bir havası olan ve enerji dolu bir şehir.

Tiflis Ucuz Mu?

Tiflis’te fiyatlar gerçekten ucuz. Paraları TL’nin neredeyse 2 katı değerinde olsa bile fiyatlar İstanbul ile karşılaştırılamayacak kadar ucuz. Örneğin en lüks sayılan restoranlarda yemek fiyatları 20-25 GEL, Gürcü mutfağının yemekleri ise ortlama 10-15 GEL. Benzinin litresi ise 2.20 GEL’di Aralık ayı başında.

Tiflis Güvenli Mi?

Tiflis’te kendimizi güvensiz hissedecek hiç bir durum yaşamadık açıkçası. Geceleri polislerin çalışmadığı şehir Kopenhag’da bile cüzdanımı çaldıran ben başıma bir şey gelmeden döndüm 😅

Tiflis’in Neyi Meşhur?

Gürcistan deyince aklımıza ilk gelen tabii ki şarap, bu yüzden şarapları meşhur ve Gürcü mutfağı da gerçekten çok başarılı bence. Bu sebeple neyi meşhur denilince ilk akla gelenler yemekler ve şarap.

Gürcü kültürü haricinde Tiflis’te gezilecek yerlerde yazdığım Kartlis Deda ve Barış Köprüsü de Tiflis’in birer simgesi.

Tiflis’te İnternet

Biz uçaktan iner inmez havalimanından kendimize bir sim kartı aldık. 10 GB için 15 GEL ödedik. Tiflis içerisinde bir sorun yaşamadık. Eğer Kazbegi gibi telefonun zor çekeceği yerlere gidecekseniz 2 farklı Telekom şirketinden satın alıp birinin çekmediği durumda diğerini kullanabilirsiniz.

Tiflis’te Ne Kadar Kalınır?

Böyle soruların cevabı genelde kişiden kişiye değişse de Tiflis’te ortalama 2-3 gün sizin şehrin dokusunu anlamanıza yeterli olacaktır. Doya doya gezip yemek yiyecek kadar vaktiniz kalır.

tiflis fabrika hostel

Gezi Programı

1. Gün

Önceki gün sabah 5’te otele giriş yaptıktan sonraki günün tembelliğini tahmin edersiniz 🙂

Öğlen 12-1 gibi uyandıktan sonra biraz otelde fotoğraf çektik daha sonra yemek için Lolita‘ya gittik.

Yemekten sonra fotoğraf çekerken Stamba Hotel‘de epey vakit geçirdik.

Daha sonra Stamba Hotel’in de üzerinde bulunduğu Rustaveli Caddesi’ni boydan boya yürüdük, bu sırada parlamento binasını gördük ve yol boyunca fotoğraf çektik. En son da Özgürlük Meydanı’na ulaştık ve mola vermek için Linville‘de kahve içtik.

Linville sonrası akşam yemeği için otele geri döndük, enfes bir hamburger yiyip kokteyl içerek günü tamamladık.

2.Gün

Sabah erken uyanmaya çalışıp yine başaramadıktan sonra Kikliko‘da kahvaltı ettik.

Kahvaltıdan sonra Bank of Georgia Headquarters‘a gittik ve çevresinde biraz yürüyüş yaptık.

Sonra en çok ilgimizi çeken müze olan Moma’yı gezdik.

Moma’dan sonra eski şehir merkezine gittik, hem şarap tadımı yaptık hem hediyelik eşya aldık. Bu sırada Kartlis Deda‘yı görmeyi de ihmal etmedik 🙂

Akşam yemeği için Strada‘ya gittik.

3.Gün

Hava güzel olduğu için otelimizden yürüyerek kahvaltı için Cafe Stamba‘ya gittik.

Aslında kahvaltıdan sonra gitmediğimiz her yere gitmek için vaktimiz vardı ancak biz şarap içip sohbet etmeyi tercih ettik. Bunun için de Skola Coffee & Wine Bar‘a gittik. Önce brownie yiyip kahve içtik daha sonra da sıcak şarap içtik.

Akşam da otelin avlusundaki PIPES Burger Joint adındaki hamburgerciyi denedik.

Bu şekilde gezimizin sonuna gelmiş olduk, umarım en az bizim kadar keyif almışsınızdır❤️

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir