tiflis yemek rehberi
Yurtdışı

Tiflis Yemek Rehberi: Tiflis’te Hem Gözünüz Hem Karnınız Doysun!

Karşınızda Tiflis Yemek Rehberi! Gürcü mutfağından Dünya mutfağına uzanan bu yazıda hangi restoranlarda nasıl yemekler bulabilirsiniz onları yazdım.

Tiflis Gezi Rehberi ise hemen burada!

Gürcü Mutfağı Hakkında

Gürcü mutfağında hem Avrupa hem de Ortadoğu mutfaklarından çeşitler bulabilirsiniz. İpek Yolu üzerinde bulunmasıyla zaman içinde dünyadaki birçok kültürden etkilenmiş ve aynı zamanda onları etkilemiştir.

Gürcistan’nın en ünlü yemekleri:

Khachapuri (Haçapuri)

Khachapuri aslında bizim alışık olduğumuz Karadeniz pidesine benziyor. Bu sebeple yurtdışında yemek seçerken zorlananlar için çok aşina oldukları bir tat olacaktır. Bol peynirli ve tereyağlı Khachapuri’nin farklı çeşitlerini de bulabilirsiniz: kalın hamur, ince hamur, yumurtalı, yumurtasız gibi…

Khinkali (Hinkal)

Khinkali da aslında bir çeşit mantı: Çin mantısı ve Türk mantısının karışımı olarak düşünebilirsiniz.

Sulguni Peyniri

İsminden de anlaşıldığı üzere Gürcü’lerin meşhur tuzsuz ve hafif peyniri 🙂

Chacha ve Gürcü Şarabı

Chacha Gürcü Votkası olarak da özetlenebilir, alkol oranı çok yüksek ağır bir içki. Chacha denemek için Chacha Room‘a gidebilirsiniz. Şarap severlerin ise bir sürü farklı çeşit bulabileceği Gürcü Şarapları hem ucuz hem de çok lezzetli. Bunun dışında kendi üretimleri olan Argo birasını da deneyebilirsiniz.

Tiflis Yemek Rehberi: Tiflis’te Nerede Yemek Yenir?

Lolita

Lolita, Rustaveli Caddesi’nde çok keyifli bir atmosferde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir restoran. Çok şık veya salaşa kaçmadan tam ortayı bulmuşlar ve güzel bir konsept yaratmışlar. Ayrıca yemekleri de çok lezzetli, biz rezervasyon yaptırmadan öğle yemeğine gittik. Dünya mutfağından yemekler servis ediyor ancak bunun yanında khachapuri de yapıyor ve biz çok beğendik. Günün her öğünü için veya sadece kokteyl içmek için tercih edebilirsiniz. Fiyatları da Tiflis’e göre bir tık daha pahalı olsa da İstanbul’a kıyasla uygun.

https://www.instagram.com/lolita.tbilisi/

Cafe Stamba

Aşırı beğendiğim Stamba Hotel’in kafesi de kendi gibi çok tatlı. Pastel renklerin ağırlıklı olduğu dekorasyonuyla sizi kendine çeken Cafe Stamba Tiflis’teki diğer restoranlara göre daha şık. Hem dünya mutfağından hem de Gürcü mutfağından çeşitler bulabilirsiniz. Lolita’da tek bir çeşit khachapuri varken burada 3 farklı çeşit var. Ayrıca Gürcü mutfağından Nadughi, Gebzhalia, Racha Ham, Kharco & Elarji, Chakhokhbili. Kendim de çok biliyomuşum gibi hepsinin ismini yazdım ama belki aranızda bilen vardır da etkilenir diye hepsi 🙂

https://www.instagram.com/cafe.stamba/

Linville

Burası antikacı havasıyla farklı bir kafe. İçeriye girince kendinizi zaman yolculuğu yapmış gibi hissedeceğiniz Linville’de çay kahve içip tatlı yiyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/linville.restaurant_/

Fabrika

Tiflis Gezi Rehberi’nde de anlattığım Fabrika Hostel’de hem hostelin içindeki restoranında hamburger, sandviç gibi hızlı yemekler yiyip kokteyl içebilirsiniz hem de dışarıdaki farklı restoranları tercih edebilirsiniz. Fabrika Hostel’de sadece hostel misafirleri değil Tiflis’te yaşayanlar da gelip vakit geçirdiği için popüler bir yer.

https://www.instagram.com/fabrika.hostel/

Kikliko

Ufacık ve sevimli bahçesi ve minimalist dekorasyonuyla Kikliko şehir merkezinin dışında kalsa da kahvaltı için güzel bir tercih. Fotoğraftakiler (arkadaki) Kikliko with triple cheese ve (öndeki) Eggs Benedict. Porsiyonlar biraz ufak o yüzden 2 kişi 3 farklı kahvaltılık sipariş edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/kikliko_/

Strada

Dünya mutfağından lezzetli yemekler yemek isterseniz birkaç şubesi olan Strada’yı tercih edebilirsiniz. Modern dizaynıyla ve lezzetli yemekleriyle güzel vakit geçirebileceğiniz restoranlar arasında.

https://www.instagram.com/stradatbilisi/

Skola Coffee & Wine Bar

Skola, Rustaveli Caddesi üzerinde hem şarap servisi hem de kahve/tatlı servisi yapan ve Nordik havası hissedilen bir kafe. Biz öncelikle kahve içip brownie yedik, onun üzerine de yaklaşık 1 saat daha oturunca sıcak şarapla devam ettik. Hatta menüde sıcak şarap olmasına rağmen kalmadı dedikleri için normal şarap sipariş etmiştik ama daha sonradan ikramımız olsun diyerek bize sıcak şarap da getirdiler ❤️ Tiflis’e gelmeden önce herkes çok suratsız diye okumuştum en azından aksine bir örnek görmüş olduk 🙂

https://www.instagram.com/skola.coffee.wine/

Tiflis Yemek Rehberi için eğer daha fazla tavsiye isterseniz, bizim gitmediğimiz ama sevilen yerleri de yazıyorum:

Moulin Electrique: güzel yemek yiyip kokteyl içmek için tercih edilebilir.

Althaus: Linville gibi yine çay/kahve içip tatlı yiyebileceğiniz antikacı gibi bir kafe.

Barbarestan: Gürcü mutfağının farklı bir şekilde yorumlanmasıyla ortaya çıkan yemeklerin tadına varmak isterseniz buraya gidebilirsiniz.

Vino Underground: Şarap içmek için tercih edebilirsiniz.

Tiflis’in gece hayatının meşhur olduğunu da mutlaka duymuşsunuzdur 🙂 Ben kişisel olarak tercih etmediğim için gitmedim ancak isteyenlere öneriler en ünlü gece klübü Bassiani ve Khidi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.