turgut köyü'ne ulaşım
Türkiye

Turgut Köyü (Seferihisar)

Turgut Köyü’nde Lavanta Tarlaları

Artık Türkiye’de lavanta denilince aklımıza ilk olarak Kuyucak Köyü gelse de bazen beklenmedik yerlerde de bulabiliyorsunuz 🙂 Tabii ki Seferihisar Turgut Köyü ‘ndeki lavanta tarlaları, Kuyucak Köyü’ne oranla çok daha küçük bir tarla ama yine de Burdur’a kadar gitmeye fırsat bulamayanlar tercih edebilir. Seferihisar’ın ufak bir köyü olan Turgut Köyü’ne kadar gitmişken “Yavaş Şehir” Sığacık, ya da Urla‘yı da gezebilirsiniz.

Turgut Köyü

Turgut Köyü’ne ulaşım

İzmir’in merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıkta olan, Seferihisar Turgut Köyü ‘ne özel araçla ulaşım en kolayı. Özel aracınız yoksa Fahrettin Altay’dan kalkan 730 numaralı otobüslerle Seferihisar’a ulaşabilirsiniz. Seferihisar’dan ise uzaklığı yaklaşık 9 km. Ben özel araçla gittiğim için minibüs olup olmadığını bilmiyorum ama yoksa taksiyle de gidebilirsiniz. Daha önce İzmir yazısında da yazdığım gibi İzmir’de ulaşım ile ilgili her türlü bilgiye İZUM internet sitesindeki seyahat planlama kısmından ulaşabilirsiniz.

Turgut Köyü Lavanta Tarlası

Köyün merkezine ulaştığımda nereye gideceğimi bilmediğim için oradaki çay bahçesinde oturanlara sormaya gittim. Bana lavanta tarlasının yerini tarif ettiler ve daha sonra tarlanın girişi kilitli olduğu için anahtarı da verdiler. Anahtara güvence olsun diye de kimliğimi bıraktım. Lavanta tarlasına zarar gelmemesi için hassas davranıyorlar ki doğru olanı da bu bence 🙂 Lütfen siz de fotoğraf çekerken lavantaları ezmemeye ve koparmamaya özen gösterin ki orada çalışanların emeklerine de saygı göstermiş olalım. Henüz çok ufak bir tarla olmasına rağmen yine de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Çıkarken de anahtarı bırakıp teşekkür ederek köyden ayrıldım.

Ayrıca Turgut Köyü’nde 2016 yılında ilk hasadı kutlamak için Seferihisar Belediye’si tarafından hasat şenliği düzenlenmiş. Belki tarlanın büyümesiyle beraber burada da yıllık bir etkinlik haline gelir. Böylece Kuyucak Köyü nasıl Burdur’un lavanta köyü olarak biliniyorsa Turgut Köyü de İzmir Seferihisar lavanta köyü olarak tanınmaya başlayabilir 🙂 Okumak isterseniz detaylar burada.

turgut köyü

turgut köyü seferihisar

turgut köyü lavanta tarlaları

Türkiye’deki diğer lavanta tarlaları

Seferihisar lavanta bahçeleri dışında bu yazdığım yerlere ben de gitmedim ama araştırdığım kadarıyla Edirne, Silivri ve Denizli de Turgut Köyü ve Kuyucak Köyü dışında lavanta üretimi yapan diğer yerler. Tarlaların yeri veya büyüklüğü hakkında bir fikrim olmasa da yakınlarda oturuyorsanız en azından şansınızı deneyebilirsiniz.?

  • Edirne 

Bu sene “Edirne Lavanta Tarla Günleri” adı altında 4 günlük bir etkinlik düzenlenmiş. Bir sürü ziyaretçinin katıldığı bu etkinlikten sonra Edirne’ye de bir lavanta köyü kurulması için çalışmalara başlanmış. Ancak ilginçtir ki hiç bir haberde bu tarlaların nerede olduğu yazmıyor… Birisi Karaağaç Köyü diye yazmış ama inanın bulamadım ben de. Sadece lavanta tarlaları için değil de haziran-temmuz aylarında yolunuz düşerse sora sora bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum 🙂

  • Silivri

Silivri’de bu sene üçüncüsü düzenlenen “Lavanta Hasat Şenliği” adı altında lavanta hasadı yapılıyor ve çeşitli atölyeler düzenleniyor. Ancak anladığım kadarıyla burası sadece bir lavanta tarlası değil, toplu bir alanda birçok bitkinin de yetiştiği bir yer.

  • Denizli

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde ve Tavas ilçesine bağlı Nikfer Beldesi’nde yaklaşık 3 yıl önce dikilen lavantalar bu sene hasat verecekmiş. Kuyucak Köyü’nden sonra lavanta turizmi giderek artıyor sanırım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir