türkiye festivalleri
Listeler,  Türkiye

Türkiye’deki Festivaller

Türkiye’de Hangi Festivaller Yapılıyor?

Her sene Türkiye’de sanattan yemeğe kadar birçok alanda festivaller düzenleniyor, en bilinenlerinden başlayarak bunları tek bir yerde toplamak istedim. Eminim aralarından en az biri sizin de ilginizi çekecek, özellikle döviz bu kadar artmışken bu aralar biraz yurtiçi gezilere ağırlık vereceğiz gibi gözüküyor. Siz de gittiğiniz Türkiye Festivalleri ‘ni veya listede olmayanları yorum olarak yazabilirsiniz, keyifli okumalar!

 • Akbank Caz Festivali

1991’den bu yana düzenlenen Akbank Caz Festivali 2017 yılında 36 mekanda, 53 konser düzenlemiş ve 180 sanatçıyı ağırlamış. Müzikseverler için tam bir şölen olan Akbank Caz Festivali yılın en çok beklenen etkinlikleri arasında yer alıyor.

 • İstanbul Film Festivali

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali bu sene nisan ayında gerçekleşti. Farklı filmler izlemek isteyenler ve sanatsal filmlere ilgisi olanların merakla takip ettiği film festivali de en sevilen festivaller arasında.

 • İstanbul Tiyatro Festivali

Yine İKSV’nin düzenlediği Tiyatro Festivali ilk kez 1989 yılında başlamış ve o zamandan bu zamana her yıl düzenli olarak yerli ve yabancı eserleri sahneye taşıyor. Tiyatro Festivali kapsamında farklı ülkelerle işbirliği içinde eğitim olanakları da sağlıyor.

 • Portakal Çiçeği Festivali

Adana’da düzenlenen uluslararası Portakal Çiçeği Festivali de yılın beklenen etkinlikleri arasında yerini aldı. Bu sene 4-8 Nisan arasında düzenlenen ve her sene yüzlerce insanın katıldığı festivalde 4 gün boyunca konserlerden çocuklar için aktivitelere, koşudan satranç turnuvasına ve dans gösterilerine kadar birçok kesime hitap edecek etkinlikler bulabilirsiniz.

 • Alaçatı Ot Festivali

Artık klasikleşen festivallerden bir tanesi de Alaçatı Ot Festivali. Bu sene 9.su düzenlenen festivale 4 günde yaklaşık 1 milyon kişi katılmış. Evet yanlış okumuyorsunuz 1 milyon… Çeşitli söyleşiler ve yarışmalar düzenlenen Ot Festivali’ne gitmeyi düşünüyorsanız bence biraz daha sakinleşmesini bekleyebilirsiniz, inanılmaz kalabalıktan dolayı insan ne yapacağını şaşırıyor 🙂

 • Urla Enginar Festivali

Bu sene dördüncüsü düzenlenen uluslararası festivalde mutfak atölyelerine katılabilir ve enginar hakkında yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

 • Cappadox

İlk olarak 2015’te düzenlenen Cappadox, Kapadokya’nın muhteşem doğasıyla müzik, sanat ve açık hava etkinliklerini birleştiriyor. Kapadokya’yı bir de bu açıdan görmek isterseniz Cappadox tam size göre, biletlerinizi önceden ayarlamayı unutmayın!

http://cappadox.com

 • Zeytinli Rock Festivali

Rock müzik severler için artık klasikleşen Zeytinli Rock Festivali bu sene 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında. Geçen sene 200.000 kişinin katıldığı festival de bu sene büyük bir heyecanla bekleniyor.

 • HoliFest İstanbul

Hint Kültürünün en büyük bayramı olan ve çeşitli ülkelerde düzenlenen HoliFest Türkiye’de ilk defa 2016 yılında düzenlenmiş. Siz de baharın gelişini en renkli şekilde kutlamak isterseniz bu festivali kaçırmayın! Festivalde ayrıca hint yemekleri, atölyeler ve dans gruplarıyla siz de hint kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Belki Hindistan’a bile gitmeye karar verirsiniz 🙂

 • Antalya Film Festivali

Bu yıl 55.sü düzenlenecek olan Antalya Film Festivali aynı zamanda Türkiye’nin ilk film festivali. Bu sene 29 eylül – 5 ekim arasında düzenlenecek film izlemenin dışında workshoplara,konserlere ve söyleşilere katılabilirsiniz.

http://antalyaff.com/tr/

 • Bodrum Acı Ot Festivali

Alaçatı’ya oranla çok daha sakin olan Bodrum Acı Ot Festivali bu sene mart ayında düzenlendi. Eviniz için taze taze alışveriş yapabileceğiniz festivalde farklı konular hakkındaki söyleşileri dinleyebilir veya köy içinde tarihi bir yürüyüşe katılabilirsiniz.

www.aciotfestivali.com 

 • Bodrum Müzik Festivali

Bu yıl 14.sü düzenlenen Bodrum Müzik Festivali farklı ülkelerden gelen müzisyenler ile tam bir müzik şöleni olacak. Bu yıl 4-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak festivalde günün saatlerine göre konser alanları da farklı olacak.

http://www.bodrummuzikfestivali.com/index.html

 • Bozcaada Bağbozumu Festivali

Eylül başında düzenlenen Bağbozumu Festivali için önceden yer ayırtmakta fayda var çünkü Türkiye’deki en keyifli festivallerden.  Festival boyunca alanda konserler ve yarışmalar düzenleniyor. Bozcaada’da ayrıca Yerel Tatlar Festivali, Caz Festivali, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali de düzenleniyor.

Ayrıca Çanakkale’de yapılan bütün yerel etkinliklere de buradan ulaşabilirsiniz.

 • Didim Vegan Festivali

Bu yıl ikincisi yapılan ve mutfak atölyeleri, paneller ve konserler düzenlenen Vegan Festivali’nde amaç hayvan ve doğa sevgisini vurgulamak. Özellikle hayvan sömürülerine dikkat çekmek isteyen festivalde bu konuda da söyleşiler düzenleniyor.

www.didimvegfest.com

 • Tekirdağ Kiraz Festivali

54. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali bu sene 1-3 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Henüz program açıklanmamış olsa da geçen senelerde 6 ilçede düzenlenen ve yine çeşitli konserlere ev sahipliği yapan festival Tekirdağ’da yapılan en büyük festival.

 • Datça Badem Çiçeği Festivali

Bu sene ilki 16-18 şubat tarihlerinde düzenlenen Badem Çiçeği Festivali herkesin Datça’nın en güzel zamanının keyfini doyasıya çıkarabilmesi için başlamış. Festival kapsamında fotoğraf turları, doğa yürüyüşleri, geziler ve şarap tadımı gibi etkinlikler yer alıyor.

http://www.bademcicegifestivali.com

 • Çilek Festivali

Uşak’ın Sivaslı ilçesinde bu sene 11-13 mayıs tarihleri arasında 32.si düzenlenecek olan Çilek Festivali havai fişek gösterisi ile başlayacak ve yine çeşitli sanatçıların konserleri olacak. Uşak Sivaslı, çileğin başkenti olarak biliniyor ve buradaki 60 aile geçimini hala buradan sağlıyor.

 • Saklıkent Kar Şenlikleri

Antalya, Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen Saklıkent Kar Şenlikleri, Saklıkent Kayak Merkezi’nde yapılıyor. Heykel yapım teknikleri anlatılıyor ve heykeller daha sonra sergileniyor ve aynı zamanda yine konserler veriliyor. Konyaaltı Belediyesi tarafından Feslikan Yaz Şenlikleri de düzenleniyor, bu şenlikler turizme katkı sağlamak için de güzel bir fırsat yaratıyor.

 • Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

Ankara’nın Çubuk ilçesinde düzenlenen Turşu Festivali’nde birçok standda yöresel ürünler satılıyor ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 • Seferihisar Mandalina Festivali

2009 yılında ilk defa İzmir, Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla Seferihisar mandalinasının tanıtılması ve üreticilerin desteklenmesi için, aynı zamanda mandalina mevsiminin başlangıcının kutlanması için Mandalina Festivali düzenlenmiş. Bu sene 19.su düzenlenecek olan festival 17-19 Kasım  arasında yapılacak.

 • Uluslararası Leylek Festivali

Bursa’nın Uluabat Gölü kıyısında bulunan Eski Karaağaç Köyü’nde 2005’ten bu yana her sene leylek festivali düzenleniyor. Leylek Köyü olarak da bilinen köyde yapılan festivale gidenler gözlem kulelerinden ve kayıklardan leylekleri izleyebiliyor, ayrıca çeşitli standlar kuruluyor ve konserler düzenleniyor.

http://leylekkoyu.com

 • Çağlak Festivali

Bu sene 559.su düzenlenen Çağlak Festivali Akhisar’a özgü bir bahar festivali. Bu sene 7-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan festivalde satranç turnuvaları, sergiler, sanat atölyeleri ve konserler düzenleniyor.

http://caglakfestivali.com

 • Mural İstanbul Festivali

2012’den beri düzenlenen Mural İstanbul Festivali kapsamında Kadıköy’de sanatçıların eserlerini yaparken izleyebiliyorsunuz. Yıllardır birçok binayı renklendiren Mural İstanbul her sene farklı ülkelerden sanatçıları ağırlıyor. Şuana kadar 25in üzerinde eserin “sergilendiği” Kadıköy’ün ilerde çok daha renkli olması planlanıyor. Benim çektiğim fotoğrafları ve diğer eserleri de görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

https://www.instagram.com/muralistanbul/?hl=tr

 • Uluslararası Troia Festivali

Çanakkale’de yapılan ve bu sene 55.si düzenlenen Troia Festivali 9-13 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında Amfi Tiyatro’da tiyatro oyunları sergileniyor, söyleşiler yapılıyor, spor etkinlikleri ve çeşitli sergiler düzenleniyor, farklı ülkelerden sanatçıların katılımıyla konserler veriliyor ve ödüller veriliyor.

http://www.canakkale.bel.tr/icerik/25929/55-uluslararasi-troia-festivali-programi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir