ucuz uçak bileti
Listeler

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ekonomik tatilin her zamankinden daha çok önem kazandığı bir döneme girdik. Ucuz uçak bileti bulabilmek, tatil masraflarını oldukça düşürebiliyor. Yurt dışı uçak biletlerinin pahalılığı artık yurt içi uçak biletlerine de yansıdığı için görmek istediğimiz yerler bize her zamankinden uzak geliyor. Birkaç püf noktayla bu hayallerinizden vazgeçmemeniz için sizi motive etmeye geldim! 

Ucuz Uçak Bileti İçin Püf Noktaları  

1. Uçak Bileti Arama Motorları

Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için ilk adres: uçak bileti arama motorları. Bu arama motorları, hava yollarının tüm seferlerini eş zamanlı olarak karşılaştırıyor ve siz arama yaptığınızda hepsini tek bir sorgu altında sıralıyor. Böylece hava yollarının sitelerine tek tek bakmakla uğraşmaya gerek kalmadan uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıyor, aynı tarihte tüm hava yollarının uçuşlarını aynı anda görerek en ucuzunu bulabiliyorsunuz.

Bu yüzden ucuz uçak bileti bulmak için Enuygun.com, Kayak ve Edreams gibi karşılaştırma sitelerine bakabilirsiniz. Özellikle kampanyalarını takip ederseniz gerçekten uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz.

2. Gizli Mod Kullanımı

Bir diğer ucuz bilet bulma püf noktası da bahsettiğim sitelere gizli moddayken giriş yapmak. Böylece siz sayfayı yeniledikçe uçak bileti fiyatı yükselmez. Kulağa biraz hurafe gibi gelse de arama motoru sizin o uçak biletiyle ilgilendiğinizi tespit edince maalesef fiyatlar her girişinizde daha da artıyor. Bu sebeple gizli mod kullanmak işinize yarayacaktır. 

3. Mil Programları

En çok kullandığınız hava yollarının mil programlarına kaydolun. Böylece biriktirdiğiniz miller ve puanlarla bedavaya uçabilirsiniz. Biraz zaman alıyor ama bedava uçak bileti hayal değil!

Ayrıca hava yollarının mil programlarına ek olarak kredi kartınızı da bu doğrultuda seçebilirsiniz. En çok mil kazandıran kredi kartlarını araştırıp size uygun olanı seçtikten sonra seyahatten bağımsız yapacağınız alışverişlerinizden de mil kazanabilirsiniz.

4. Esnek Tarihler

Esnek tarihlere bakmak için hem hava yollarının sitelerini hem de uçak bileti arama motorlarını kullanabilirsiniz. Uçak biletinizi alırken size uygun olan tarihi seçip arama yapın. Biletinizi seçmeden önce bütün ayı incelerseniz size o ayın hangi tarihlerinde en uygun fiyatlar olduğunu gösterir.

Özellikle bir tatil tarihiniz yoksa, özel bir gün veya bayram gibi, esnek tarihlere göre tatil planlamanız işinizi çok kolaylaştıracak! Cuma ve Pazar akşamları biletlerin genellikle en pahalı olduğu tarihler olduğu için hafta içi uçuşlarına da odaklanabilirsiniz.

5. Sezon Dışı Tatil

Gideceğiniz yerin sezonunu iyice araştırın. En popüler dönemde gitmeye kalkarsanız en pahalı uçak biletleri ve en pahalı otellerle karşılaşırsınız. Eğer Kuzey Işıkları gibi spesifik dönem gerektirmeyen bir gezi planlıyorsanız sezon dışı gitmek sizi ekonomik tatile ve ucuz uçak biletine bir adım daha yaklaştıracaktır. 

6. Aktarmalı Uçuşlar

Uzak noktalara yapacağınız ziyaretlerde direkt uçuşlar bazen aktarmalı olanlardan daha pahalıya denk gelebiliyor. Üstelik uzak olduğu için daha az sayıda direkt uçuş bulunabiliyor. Buna çözüm olarak aktarmalı uçuşlar var. Aktarma noktalarını kendiniz oluşturabileceğiniz gibi bilet alacağınız sitelerden de yardım alabilirsiniz. Ancak aktarma yaparken aktarma süresi uzun olmayan uçuşları seçmeyi unutmayın, havalimanlarında saatlerce beklemek istemezsiniz. Havalimanlarının aşırı pahalı olması bekleme süresi uzadıkça uçuşunuzu ucuz olmaktan çıkarabilir.

7. Bültenlere Kayıt

Hava yollarının ve uçak bileti arama motorlarının haber bültenlerine de kaydolmayı ihmal etmeyin. Böylece yapılan kampanyalardan ilk sizin haberiniz olur! Üstelik düzenli aralıklarla gelen bülten maillerinde tatil için motivasyon bulmanız ve bilmediğiniz gezi noktaları keşfetmeniz de mümkün 🙂

Ayrıca hava yollarının ve uçak bileti arama motorlarının uygulamalarını indirmeniz de bilet fiyatlarındaki indirimlerden ve kampanyalardan hızla haberdar olmanıza yardımcı olur. Uygulamaları indirdiğinizde bildirimleri açmayı unutmayın. Bu tip uygulamalar sık sık kampanya ve promosyonlarla ilgili bildirimler gönderir.

8. Tek Yön Bilet

Gidiş-dönüş uçak biletlerini aynı hava yolundan almaya çalışmak size daha pahalıya patlayabilir. Bu yüzden biletlerinizi tek yön olarak aramanız ve farklı hava yollarından tek yön olarak bilet almanız daha ucuza uçmanızı sağlayabilir.

Örneğin Avrupa’ya bir tatil planlıyorsanız gidişinizi Türk, dönüşünüzü yabancı hava yollarıyla yapıp uygun fiyatlı uçabilirsiniz. Ancak her hava yolunun bagaj kurallarının aynı olmadığını unutmayın. Biletinizi alırken bagaj ve ek hizmetlerden ne haklarınızı olduğuna mutlaka bakın! Bazı hava yollarının yanınıza sadece el bagajı alabildiğiniz uçuşları daha uygun fiyatlı olabilir. Eğer kısa bir tatile çıkıyorsanız el bagajı seçeneği sunan uçak biletlerine bakıp yolculuk maliyetinizi azaltabilirsiniz.

9. Erkenden Planlayın

Seyahatinizi erkenden planlamak hem uçak biletini hem de geri kalan rezervasyonlarınızı daha ucuza getirmenizi sağlar. Bazen maalesef son dakika alınan biletlerin ucuz olduğunu görsek de plansız uçuşlar çoğunlukla seyahatinizin maliyetlerini arttıracaktır.

Ocak – Mart aylarında genellikle hava yollarının ve uçak bileti arama motorlarının kampanya yaptığını görebilirsiniz. Turizme olan talebi arttırmak için yapılan bu kampanyalar sayesinde kış aylarında yaz tatili için bilet alarak kâra geçmek mümkün! Üstelik erkenden planlanan bir seyahat, kısa sürede çok iş yetiştirme stresinden de sizi kurtaracaktır.

10. VPN Kullanın

Hava yolu şirketleri uçak biletleri için farklı ülkelere göre farklı fiyatlar sunabiliyor. Ülkelere göre düzenlenen bu farklı fiyat politikaları sayesinde daha ucuza uçak bileti alabilirsiniz. Bunun için iyi bir VPN servisi kullanmanız gerekiyor.

VPN sayesinde başka bir ülkedeymiş gibi internette dolaşabiliyorsunuz. Hotspot Shield VPN gibi kullanımı kolay uygulamalarla başka bir ülke üzerinden arama yaparak uygun fiyatlı biletler alabilirsiniz. Mesela konumuzu Berlin’de göstererek Almanya’da bir şehre gidiş biletinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir