Yurtdışı

Viyana’nın “Instagramlık” Köşeleri

Viyana ‘da Nerelerde Fotoğraf Çekilir?

Artık “Instagrammable” da İngilizce’de bir kelime haline geldiyse benim de “Instagramlık” dememde bir sakınca yoktur herhalde. Tabii ki çoğumuz sadece Instagram’a koymak için gezmiyoruz ama gezerken güzel bir yeri ya da harika sunumu olan bir yemeği Instagram’a koymadan da içimiz rahat etmiyor. O yüzden Viyana Gezi ve Yemek Rehberi‘nin yanına böyle bir sayfa daha eklemeye karar verdim. Ayrıca gerçek bir Instagram oteli olan Hotel Daniel Viyana için de ayrı bir yazı yazdım. Fotoğraf çekilecek yerlerin yanı sıra ufak bir Instagram – Gerçek Hayat karşılaştırması da yaptım. (Birkaç küçük pürüzle karşılaştık da ?)

 • Belvedere Sarayı

Aslında burayı gezilecek yerlere niye dahil etmedim ben de bilmiyorum. Büyük ihtimal geçen sefer kaldığım otele uzak diye üşenmişimdir… Hotel Daniel’in dibinde olunca artık biz de gittik tabii. Hepimizin de artık hakim olduğu üzere yansıma fotoğrafları Instagram’da epey beğeniliyor, bu yüzden Belvedere Sarayı’nın içini gezmek yerine havanın güzelliğini fırsat bilip biz de bahçesinde fotoğraf çektik. Sarayın bahçesinde gezmek ücretsiz ama içini gezmek isterseniz seçeceğiniz tura göre 8-15 euro arasında fiyatlar değişiyor.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı Viyana

Belvedere Sarayı

 

 • Ferstel Passage (Ferstel Pasajı)

İçinde restoranların ve girişinde ufak bir avlunun olduğu bu pasajın her bir köşesi ayrı güzel. Café Central’in hemen yanında olan bu pasajda siz de bir kahve içip soluklanabilirsiniz.

Ferstel Pasajı

Ferstel Pasajı

 • Café Central

Hazır adını anmışken bu kafeyi de eklememek olmaz. Hem atmosferi hem de tatlılarıyla ünlü Café Central’de yaklaşık 15-20 dakikalık bir sıra bekledik ve daha sonra masamıza oturduk. İçeride piyano performansı olmasıyla ve dekorasyonuyla çok güzel fotoğraflar çekilebilecekken aşırı kalabalık olması engelledi maalesef. İnsanların masalarının arasından geçip, doğru bir açı bulup fotoğraf çekmeye utandım açıkçası. Belki siz boş bulursunuz da çekersiniz diye buraya yazıyorum çünkü gerçekten çok güzel. En kötü tatlıların fotoğrafını çekersiniz hepsi birbirinden güzel ?

Cafe Central
Anca bu kadar oldu…
 • Karlskirche

Aslında burayı gezilecek yerlere ekledim ama buraya da eklememin sebebi gece fotoğraf çekmeye gittiğimizde harika bir yansımayla karşılaşmamız. Tabii bunun için rüzgarsız bir hava gerekiyor ama denk gelirseniz sizin de harika fotoğraflar çekeceğinize eminim.

Karlskirche

 • Gloriette

Yine benzer olacak ama Schönbrunn Sarayı’nın bahçesindeki Gloriette dedikleri yapı hem hava kararınca çok güzel çıkıyor, hem de güneş batarken giderseniz Viyana manzarası çok güzel gözüküyor. Ayrıca oradaki süs havuzunun ortasında Viyana Filarmoni Orkestrası’nın yaz konseri oluyormuş. Seneye 20 Haziran’da olacak ve giriş için bilet almak gerekmiyor, ücretsiz bir etkinlik. Fotoğraflarına bakmak isterseniz linki buraya bırakıyorum.

Gloriette

Gloriette

 • Askeri Tarih Müzesi (The Museum of Military History)

Aynı zamanda Arsenal Müzesi olarak da geçiyor. Müze olarak da çok güzel olmasının yanında hem avlusunda hem de müzenin içinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Şimdi burası komik olacak, müzeye giriş aslında ücretli ama biz nereden bilet alacağımızı anlamaya çalışırken zaten müzenin içinde bulduk kendimizi ? Her ayın ilk pazar günü herkes için ücretsiz, normalde ise 6 euro.

Askeri Tarih Müzesi Viyana

Askeri Tarih Müzesi Viyana

 • Weihburggasse 21

Burası kafe ya da açık bir alan değil aslında, burası özel mülk yazdığım başlık da adresi. Ama kapı açıktı ve avlusu o kadar güzeldi ki dayanamayıp girdik ve fotoğraf çektik. Şansımıza kimse bir şey demedi ama yine de çok dikkat çekip rahatsızlık vermemek daha iyi olur.

Viyanada nerede fotoğraf çekilir

 • Gerstner

Şimdi yavaş yavaş komik kısımlara geliyoruz. (Yukarıda bahsettiğim Instagram – Gerçek Hayat kısmına yani). Burası bir tatlıcı ve dekorasyon olarak da her şeyi çok güzel gözüküyordu, ben de Instagram’dan gördüm. Ancak gittiğimizde bütün dekorasyonu değişmişti, acaba fotoğrafını gördüğümüz yer yukarıda mı diye etrafa bakınırken insanların garip bakışlarına maruz kaldık. En sonunda neyse aşağıda köşede güzel fotoğraf çekilir diye indik. Tam fotoğrafı çektikten sonra çalışan “Burası fotoğraf dükkanı değil” diye kibarca kovdu beni ?. Niye her şeye bu kadar sinirleniyorlar anlamıyorum bütün alt kat boştu zaten… Neyse yine de güzel bir kare çekmeyi başardık.

Gerstner Viyana

Gerstner Viyana

 • Palmenhaus

Aynı isimde hem merkezde bir restoran var (fotoğrafları acayip güzel) hem de Schönbrunn Sarayı’nın bahçesinde bir sera var. Tabi ben bunu anlayana kadar Viyana’dan dönmüştük ama en azıdan size düzgün bir şekilde anlatayım… Ben kafeyi yine klasik Instagram’dan gördüm ve çok beğendim, buraya gideriz diye de haritadan işaretledim. Sonra gitmek için tekrar haritaya yazdığımda Schönbrunn Sarayı’nın bahçesindeki sera çıktı. İkisi de camekan ve yeşillikler içinde olunca farklı yerler olduğunu anlayamadım  🙂 Ancak Schönbrunn Sarayı’ndakine gittiğimizde çoktan kapanmıştı, içeri giremediğimiz için sonraki gün daha erken gitmemize rağmen yine 5 dakikayla kaçırdığımızı gördük… Sonuç olarak her ikisine de gidemeden Viyana’dan döndüm ? Siz siz olun açılış-kapanış saatlerine dikkat edin. Eğer zamanınız varsa her ikisine de gidebilirsiniz.

(Fotoğrafını koyduklarım Schönbrunn Sarayı’nın bahçesinde bulunan seranın dışarıdan görünümü)

(Restoranın fotoğraflarına ise sitesinden bakabilirsiniz.)

Palmenhaus Viyana

Palmenhaus Viyana

 • Avusturya Milli Kütüphanesi

Yine kapıya kadar gidip içeriye giremediğimiz yerlerden ? Kütüphanenin paralı olacağını düşünmediğimden (bende mi sorun var acaba?) fotoğrafını ne kadar beğensem de içeriye girmedim. Aslında biraz daha araştırsaydım niye paralı olduğunu anlardım herhalde… İçeride kütüphanenin yanı sıra sergiler ve turlar da yapılıyormuş. Ancak euro 5 olduğundan sadece fotoğraf çekmek için gerekli görmedik, kapısından bakmakla yetindik. O yüzden fotoğraf da ancak bu kadar oldu… Fotoğraflarına internet sitesinden ya da Instagram’dan bakabilirsiniz. (Özellikle State Hall çok etkileyici). Eğer beğenirseniz ona göre girip girmeyeceğinize karar verirsiniz 🙂 İnternet sitelerini buraya bıraktım.

Avusturya Milli Kütüphanesi

 • Onyx Bar

Evet tatil klasiği olarak yine manzarasını beğendiğim ve güzel fotoğraf çekileceğini düşündüğüm için gittiğimiz ancak ne kadar şık bir yer olacağını hesaba katmadığımız bar. Biz spor ayakkabı ve kot montla asansördeyken, Onyx Bar’ın katında durduğumuzda içeriden elbiseli ve topuklu ayakkabılı kadınların çıkmasıyla asansörden adımımızı dışarı atmadan geri döndük… Büyük ihtimalle rezervasyon da gerekecekti, rezervasyon olsa da o halde almasalardı hak verirdim. ? (Bu arada bar DO & CO Hotel’in üst katında.) Instagram’dan fotoğraflarına bakabilirsiniz ben DO & CO Hotel’in paylaştığı bir fotoğrafı ekliyorum.

Fotoğraf: docohotelvienna
 • Schlachthausgasse Metro İstasyonu

Son olarak da yine bir adres olarak burayı ekliyorum, aslında fotoğraflık olan metro istasyonunun kendisi değil. Metro istasyonunun çıktığı sokak. Şu şekilde detaylandırayım sokağın her iki kaldırımında da sıra sıra ağaçlar var ve ilkbaharda ağaçlar çiçek açınca bu sokak pespembe bir hale bürünüyor ve gerçekten inanılmaz fotoğraflar ortaya çıkıyor.

Fotoğraf: @irinahp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir