Türkiye

Yalova

Haftasonu kaçamaklarında bu hafta: Yalova

Yalova’da nerede kalınır?

Otel: Black Bird Thermal Hotel

Öncelikle niye bu oteli tercih ettiğimi açıklamak istiyorum: en üst kattaki terasında bulunan termal havuz ve jakuzi (Sky Spa). Etraf karla kaplıyken bile sıcacık havuzun keyfini çıkarabilir ve manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca her odada termal su bulunduğu için rahatça kullanabilirsiniz.

Yalova’da Gezilecek Yerler

  • Atatürk Köşkü ve Yürüyüş Parkuru

Kahvaltıdan sonra Yalova sabahlarımıza Atatürk Köşkü’nün bulunduğu ormandaki parkurda yürüyüş yaparak başladık. Ne kadar soğuk da olsa ormanda temiz havayla yürüyüş yaparak başlamak enerji veriyor. Burası aynı zamanda kaplıcaların da bulunduğu yer.

  • Dipsiz Göl

Biz gittiğimizde o kadar sis vardı ki göl gözükmüyordu ama sis var diye mutsuz olmadım aksine sevindim çünkü sis mistik bir hava katmıştı. Normal bir zamanda gitsem bu kadar etkilenir miyim bilmiyorum 🙂 Ama sis sayesinde hem  yolculuk daha keyifliydi hem de manzara çok güzeldi.

  • Erikli Yaylası ve Şelalesi

Dipsiz Göl’den hemen sonra Erikli’ye geldiğimiz için sis açılmamış, aksine çoğalmıştı ve etrafta tek bir kişi bile yoktu. Bu yüzden çok fazla ilerlemeye cesaret edemedik ve şelaleyi göremeden dönmüş olduk ama yine de güzel bir havada çok keyifli olacağı kesin.

  • Sudüşen Şelalesi

Sonunda çabalarımız karşılığını verdi ve gezimizin ikinci günü bir şelaleye ulaşmayı başardık 🙂 Burada hem şelalenin keyfini çıkarabilir hem de güzel bir piknik yapabilirsiniz. Hatta sıcak havalarda şelaleye bile girilebilir. Biz gittiğimizde ahşaptan bir tesis kuruluyordu ama bitmemişti, bittikten sonra daha rahat bir piknik alanı oluşacağını düşünüyorum.

  • Yürüyen Köşk

Köşkün adı neden Yürüyen Köşk? Fotoğraflardaki büyük çınar ağacı dikkatinizi çekmiştir. 1929 yılında Atatürk gemiyle Yalova’dan geçerken çınar ağacı onun da dikkatini çekmiş ve buraya bir köşk yapmak istemiş, köşk inşa edildikten sonra ise 1930’da ağacın bir dalının köşkün çatısına değdiği farkedilmiş. Bunun üzerine Atatürk hem çınarı hem de köşkü kurtarmak için köşkü 4 metre ileriye taşıttırmış ve köşk de Yürüyen Köşk olarak anılmaya başlanmış.

Yalova’da nerede yenir?

Son olarak beğendiğimiz 2 tane restorandan bahsetmek istiyorum, yemek konusunda bir iddiam yok ama tavsiye etmekten zarar gelmez 🙂 Umarım beğenirsiniz 🙂

  • Sandal Balık

Sahil şeridindeki bu balıkçı keyifli bir akşam yemeği yemek isterken karşımıza çıktı. Hem meze ve balık çeşitleri hem de fiyat olarak her şey gayet uygundu.

  • Elif’in Yeri

Doğayla iç içe olan bu restorana ilk olarak öğle yemeği için gitmiştik. İlk gittiğimizde pide ve mıhlama yedik, daha sonra mıhlamayı o kadar çok beğendik ki İstanbul’a dönmeden önce bir kez daha gidip sadece mıhlama yedik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir