Yurtdışı

Yunan Adaları

Aegean Odyssey ile 6 gece Yunan Adaları

Merhaba!

Öncelikle bir cümleyle neden bu bloga başladığımı anlatmak istiyorum, geziye çıkmadan önce gezilecek yerleri ve gerekli olabilecek bilgileri not etmek istedim ancak aradığımı bulamadım. Bu yüzden benim yazacaklarımın yardımcı olacağını umarak anlatmaya başlıyorum.

17-23 Temmuz 2015’te  Yunan Adaları ‘na gitmek üzere Etstur’un Aegean Odyssey Gemisi’ndeydik. (Gemiyi özellikle belirtiyorum, aynı tur olsa bile gemiler arasında farklılıklar oluyormuş.)

Sitede gemiyle ve turla ilgili aradığınız her türlü bilgiyi bulabilirsiniz, ben ise size bulamayacaklarınızı yazacağım. Aklıma gelenleri hızlıca sıralarsam: (Herkesin damak zevki farklı olduğu için restoran ve yemek önerisi yapmayacağım. Sonra beğenmezsiniz benim üzerime kalmasın 🙂 )

 • Pasaportları girişte sizden alıyorlar ve adınızın yazılı olduğu bir gemi kartı veriyorlar.
 • Gemi çok soğuk oluyor, yanınıza kesinlikle kalın bir şeyler almayı da ihmal etmeyin.
 • İnternet gerçekten çok pahalı. Midilli ve Sakız Adası’nda Turkcell kısmen çekiyor, onun dışında neredeyse bütün restoran & kafelerde ücretsiz internet var merak etmeyin. (İnternet olmasa nolur ki derseniz benim gibi bir bağımlı için büyük sorun.)
 • Havuzda yüzmek için çok heyecanlanmayın, biraz küçük…
 • Gemide tahmin ettiğinizden daha çok zaman geçireceksiniz bu yüzden kitap okumak için de güzel bir fırsat.
 • Gemi ve mürettebat Etstur’a ait değil yani, bu yüzden Filipinli garsonlarımız çok tatlı olsalar da Türkçe bilmiyorlar.
 • Beş çayı saat dörtte yapılıyor. Beş çayı beşte olur herhalde diye düşünüp aç kalmayın 🙂
 • Çok kötü demek haksızlık olur ama harika bir açık büfe beklemeyin.
 • Geceleri gemide dans gösterileri veya film gösterimleri oluyor.

Gemi kalkınca…

İstanbul’dan Yunan Adaları ‘na: Midilli – Atina – Mykonos – Santorini – Sakız Adası

18 Temmuz – Midilli

Gemi İstanbul’da Karaköy’den kalktı ve Midilli’ye vardık. Ne yapmalıyız? 2 seçenek var: birincisi kendi imkanlarınızla gezmek, ikincisi rehber eşliğinde tura katılmak. Turlar biraz pahalı ve Midilli turunu beğenmediğimiz için katılmadık.  Tura katılmayınca rehberlerin tura katılmayanlara neredeyse hiç yardımcı olmadıklarını da öğrenmiş olduk tabii. O yüzden tura katılmayanlara ben öncelik veriyorum. Benim asıl istediğim adanın en kuzeyindeki Molyvos ve Petra köylerine gitmekti ancak toplu taşıma imkanları pek olmadığı için, geriye araba kiralamak veya taksiyle gitmek kaldı. Zaman kısıtlı olduğu için araba kiralamak çok gerekli gelmedi, taksiyle gitmek için de çok uzakmış. Sonuç olarak köyleri sonraki bir sefere bırakıp gemi limanından sola doğru yürüyerek merkezde gezdik. Sonra da limandan sağa doğru yürüyerek denize girdik. Tura plaj dahil değildi o yüzden denize girince tur almadığımıza ayrı bir mutlu olduk valla 🙂

midilli

yunan adaları
Midilli Merkezi

19 Temmuz – Atina

Atina’da gemi Pire Limanı’nda indiriyor (Merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıkta). Tur alırsanız turlar merkeze kadar götürüyor tabii ki. Biz yine tur almayıp kendimiz gezmeyi tercih ettik. Tur almayacaklara olmazsa olmaz önerim hop on -hop off turist otobüsleri. Neden böyle dediğimi hemen açıklıyorum: Otobüslere kişi başı 22 euro verdik (Küçük bir karşılaştırma yaparsak Pire’den merkeze kadar sadece gidişte taksi 20 euro). Bu 22 euroya dahil olanlar: 24 saat geçerli bilet ile Pire Limanı’ndan Atina’ya kadar giden yeşil yoldaki 11 durak, Atina merkezindeki hemen hemen bütün tarihi/turistik yerlere götüren kırmızı yoldaki 15 durak, ücretsiz internet, gidilen yerler hakkında Türkçe dahil çeşitli dillerde bilgi. İstediğiniz durakta inip sonra istediğiniz herhangi bir durakta tekrar binebiliyorsunuz ve neredeyse yarım saatte bir otobüs geçiyor duraklardan. Aynı duraklarda duran çeşitli otobüs firmaları var, bizim bindiğimiz CitySightSeeing Athens & Piraeus’tu.

atina otobüs haritası
Otobüs haritası
Ulaşımı da hallettikten sonra geriye keyfini çıkarmak kalıyor. Asıl olarak alışveriş yeri olarak adını duyuran yer Plaka olsa da aslında Monastiraki bence gezmek için daha keyifli bir yer. Sıra sıra kafelerden dilediğinizi seçip, turistik dükkanları gezip, dondurma yiyebilirsiniz. Bizim bu durakları gezmek ve istediğimiz her şeyi yapmak için zamanımız oldu.

atina
Parlamento binası
atina monastiraki
Monastiraki’nin kafeleri
atina
Sıcaktan bayılanlara küçük bir kaçamak: Parlamento binasının yanındaki park
atina gezilecek yerler
İkinci kaçamak da dondurma! Fotoğrafı çektikten sonra hepsini yere düşürmesem daha iyi olacaktı tabii…

20 Temmuz – Mykonos

Israrla tur almadığımız 3.gün… Neyseki bu sefer merkeze kadar shuttle vardı. Merkezde yürümek inanılmaz keyifli, her bir sokak ayrı bir tablo gibi o yüzden sadece alışveriş caddelerini değil ara sokakları da gezin mutlaka. Yürümenin Mykonos’ta daha da keyifli olmasının bir sebebi de en rüzgarlı ada olması. Little Venice (Küçük Venedik) ve yel değirmenlerini de görmeden geçmeyin. Plaja gitmek ise ayrı bir dert. Taksi sırası çok uzundu ve otobüsler yine görünürde yoktu. Atv ve motorsiklet kiralamak çok keyifli gözükse de araba kiralamak daha güvenli ya da bizim gibi “deniz olsun da gerisi önemli değil” diyorsanız Super Paradise Beach’in limandan plaja servisleri var. Kişi başı 10 euro yanlış hatırlamıyorsam. Paradise’ın tam yanında da Pinky Beach var, biz orayı tercih ettik daha boş olduğu için. Mykonos diğer Yunan adalarına göre daha pahalı, Pinky Beach’te sadece şezlong ve şemsiyeye 14 euro verdik kişi başı. En önde oturmak isterseniz 17-18 euroya çıkıyor fiyatlar. Bu arada plajların “happy hour”larında dans edip, içkinizi yudumlayabilirsiniz. Mykonos’un gece hayatını sorarsanız maalesef geceyi göremeden yorgunluktan uyuyakaldım…

yunan adaları - Mykonos

mykonos

mykonos

mykonos Yunan Adaları

mykonos

küçük venedik mykonos
Küçük Venedik

21 Temmuz – Santorini

Sonunda pes edip tur almaya karar verdik. Plajlı-plajsız tur seçenekleri vardı, biz plajlıyı tercih ettik.  Plajsız tur kişi başı 45 euro, plajlı ise 60 euro. Öncelikle tur siyah kum plajıyla başlıyor. Yani simsiyah değil tabii de yine de ben çok beğendim. Denizi de çok güzel ayrıca.

Yunan Adaları - Santorini

En sıcak saatleri atlattıktan sonra sıra geldi Oia Köyüne. Her köşesinde fotoğraf çekmek isteyeceğinize eminim çünkü gelen herkesin yaptığı şey bu. Açıkcası ben her yerin fotoğrafını neredeyse koşarak çektim çünkü zaman çok kısıtlıydı. Son 5 dakika kala kendimi klimalı bir mağazaya atmayı başardım, dondurmayla da ancak serinleyebildim. Kelimeler burayı anlatmaya yetmeyecek o yüzden sizi fotoğraflara yönlendiriyorum lafı uzatmadan.

Santorini

Yunan Adaları gemi turuYunan Adaları SantoriniYunan Adaları

Santorini

İkinci köy ise Santorini’nin merkezi olan Fira köyü. Aynı şekilde manzara inanılmaz güzel. Bu sıcakta 2 tane dondurmanın zararı olmaz heralde 🙂

Santorini

Santorini

Santorini Yunan Adaları

Yunan Adaları - Santorini
Yunan Adaları – Santorini

Bu kadar geziden sonra Santorini’yi tursuz gezmenin çok zor olduğuna karar verdik. Öncelikle köyler adanın en yüksek yerlerine inşa edilmiş. Gemiden indiğiniz yerden köylere çıkmak için 3 seçenek var: 1) yaklaşık 600 basamak çıkabilirsiniz, 2) teleferiği tercih edebilirsiniz ve 3) katırların sırtında yukarıya çıkabilirsiniz. Tur aldığımız için bizi otobüslerle yukarıya çıkardılar sadece aşağıya inerken teleferik kullandık turun birinci artısı budur bizim için. 2. ise köyler arası otobüsle yaklaşık yarım saat sürüyor, açıkçası tur otobüsü olmadan ulaşım nasıl sağlanıyor bilemiyorum, tek yol taksiye binmek gibi gözüküyor. Geri kalan bütün adaları kendi başına gezmiş biri olarak Santorini’de tur almanın kesinlikle iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum.

22 Temmuz – Sakız Adası

Yunan Adaları turunun son sabahında uyandığımızda Sakız Adası’na varmıştık ancak kaptanın anonsuyla rüzgardan dolayı geminin yanaşamadığını öğrendik. Doğrusu yapılan anons inandırıcı değildi çünkü yanaşmış başka cruise gemileri vardı ve bize rüzgar hızının 80 km olduğu söylendi ancak internetten bakıldığında 30-40 km civarı yazıyordu. Son gün yaşanan bu tatsızlığın gerçek sebebini öğrenemedik maalesef. Bu durum hakkında şikayet dilekçesi yazıldı. Oraya kadar gidip adaya çıkamamak da üzücü oldu açıkçası. Böylece adaya adım atmadan İstanbul’a dönüş başladı.

Umarım bu yazdıklarım gemi turu düşünenler için en azından faydalı ve kısa bir bilgilendirme olur. Her şeye rağmen çok keyifli bir turdu, gitmeyi düşünenlere de iyi tatiller dilerim!

Yunanistan ile ilgili diğer yazılara da buradan ulaşabilirsiniz.

Yunanistan

3 Yorum

 • Serhat

  Dondurmalar harika gözüküyor. Manzara fotoğrafları da hoş olmuş. Çok bilmişlik olarak görmeyeceğini umarak sana bir iki tavsiye vermek istiyorum. Yatay fotoğraflar çekersen, blog yazılarının akıcı olması ve fotoğrafların derinliği açısından daha iyi olur. Bir de eğer blogun daha çok okunmasını istiyorsan, daha çok nitelikli yazı ve daha az fotoğraf kullanmalısın. ve özellikle Google’ın yazıyı iyi tanımlaması için bol başlık H1, H2, H3…

  • Melis Tosun

   Teşekkür ederim 🙂 Çok bilmişlik değil tabii ki eleştirilere açığım her zaman. Bu ilk yazımdı bilmediğim için bu şekilde yazmıştım şimdi daha çok dikkat ediyorum başlıklara ve yazılara. Fotoğrafları da hep yatay çekemediğim için yine dikey de koyuyorum mecburen, ama dikkat etmeye çalışacağım teşekkürler tavsiyeler için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir