Gürcistan

Gürcistan

Gürcistan

Gürcistan Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin komşusu Gürcistan hakkında genel bilgiler ve Gürcistan gezi rehberi yazısına hoşgeldiniz! Bir yere gitmeden önce ilk araştırdığımız bilgiler: ülkelerin haritadaki yerleri, konuştukları dil, para birimleri gibi temel bilgiler oluyor. Biz de Tiflis gezi ve yemek rehberine geçmeden önce Gürcistan’ı biraz tanıyalım…

Gürcistan ile İlgili Bilgiler

Gürcistan Nerededir?

Gürcistan aynı zamanda Türkiye’nin komşuları arasında yer almaktadır. Karadeniz’in doğu kıyısında ve Güney Kafkasya Bölgesi’nde yer alır. Gürcistan’nın kuzeyinde Rusya, güneyinde Ermenistan, doğusunda Azerbaycan, güneybatısında Türkiye vardır.

Gürcistan’nın Kuruluşu

Gürcistan Krallığı asıl olarak 1008 tarihinde kurulmuş, daha sonra 1801’de Rus İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. 1918 ve 1921 yılları arasında Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti adıyla bağımsız bir devlet olarak yeniden kurulsa da 1921’de Kızıl Ordu’nun ülkeye girmesiyle Sovyetler Birliği’ne dahil olmuştur. Yeniden bağımsızlığını kazanması ise 1991 yılında gerçekleşmiştir.

Gürcistan’ın Nüfusu Ne Kadar?

Toplam nüfus 2017 yılının verilerine göre 3.717 milyon.

Gürcistan’nın Para Birimi

Para birimi Laridir. (GEL) Güncel döviz kuruna buradan bakabilirsiniz.

Gürcistan’nın Dini İnancı 

Gürcistan’da yaşayanların genel olarak dini inancı Hristiyanlık ama tabii azınlıklar da bulunuyor.

Gürcistan’ın Dili ve Alfabesi

Gürcistan’nın resmi dili Gürcücedir ve Gürcü alfabesini kullanırlar.

Gürcistan’ın İklimi

Gürcistan’da karasal iklim hakimdir, kışları soğuk yaz aylarında ise çok sıcaktır. Bu yüzden Gürcistan’a ne zaman gidilir diye sorarsanız bahar ayları uygun olacaktır.

Gürcistan’nın Bölgeleri

9 bölgeye ve 69 eyalete ayrılmıştır.

Gürcistan’nın Başkenti ve Şehirleri

Gürcistan’ın başkenti Tiflis. Türkiye’de en çok bilinen şehirlerden bir tanesi ise malum hemen yanımızda olduğu için Batum 🙂 Diğer önemli şehirler ise Kutaisi, Gori, Rustavi. Ayrıca en turistik yerlerinden birisi de Kazbegi Kasabası, Tiflis’te gezerken Kazbegi’ne günlük tur yapan bir sürü şirketle karşılaşabilirsiniz.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a tercihe göre uçakla ya da arabayla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Batum ve Tiflis’e aktarmasız uçuşlar bulunuyor. Arabayla gitmek isterseniz de Artvin’den sonra Sarp Sınır Kapısı’nı kullanarak Batum’a geçebilirsiniz. 

Gürcistan’a Vize Var Mı?

Gürcistan’a girişlerde Türk vatandaşlarından vize istenmiyor. Yeni (çipli) kimlik ile girebilirsiniz ya da kimliğiniz eski ancak pasaportunuz varsa da pasaportla direkt girebiliyorsunuz.

Gürcistan Bayrağı

Tiflis

Tiflis’i benimle beraber gezmek isterseniz Tiflis Gezi Rehberi yazısı ve Tiflis Yemek Rehberi hemen aşağıda!